9 marca 2018: Fakty dnia
Spada poparcie PO, szef MSZ ujawnił, co znalazło się w tajnej notatce USA, a Kim Dzong Un zadeklarował chęć spotkania z Donaldem Trumpem. Sprawdź, co jeszcze wydarzyło się w kraju i na świecie.
W marcu na rządzącą partię chciałoby oddać swój głos 44 proc. dorosłych Polaków, deklarujących chęć udziału w wyborach. To wzrost o 1 punkt procentowy.
Z kolei na Platformę Obywatelską w marcu zagłosowałoby 14 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów. To najgorszy wynik od listopada 2016 r.
Więcej TUTAJ
"W notatce nie ma nic, co mogłoby budzić obawy. Jest stwierdzenie, że jest kwestia TK, są też inne sprawy współpracy i dobrze byłoby, gdyby spotkania na najwyższym szczeblu mogły się odbyć w atmosferze, kiedy te kwestie są rozwiązane" - powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz.
"Stanom Zjednoczonym zależy na dobrych stosunkach z Polską. Stany Zjednoczone postrzegają Polskę jako ważnego partnera w tej części Europy. W ich interesie jest, by te stosunki się rozwijały i dlatego właśnie tak to się dzieje" - powiedział.
Również Beata Mazurek zabrała głos na temat relacji polsko-amerykańskich. Rzeczniczka PiS oceniła stan wzajemnych stosunków jako "bardzo dobry".
Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka (UNHCHR) Zeid Ra'ad al-Hussein krytycznie ocenił sytuację w Polsce i wyraził zaniepokojenie wprowadzanymi w kraju reformami.
"W ciągu ostatnich kilku lat w Polsce reformy Trybunału Konstytucyjnego i sądownictwa utorowały drogę do stronniczej interpretacji konstytucji i prawa krajowego, a ponadto poważnie osłabiły mechanizmy gwarantujące zachowanie równowagi politycznej" - oświadczył szef UNHCHR.
Więcej TUTAJ
Donald Trump pozytywnie odniósł się do propozycji spotkania z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem. Propozycja została przekazana w czwartek za pośrednictwem dyplomatów południowokoreańskich. Kim zobowiązał się również do wstrzymania wszelkich prób z bronią jądrową do czasu spotkania z prezydentem USA.
"To jest ogromny postęp, ale sankcje będą utrzymane aż do zawarcia porozumienia. Rozpoczęło się planowanie spotkania" - napisał na Twitterze Trump.
Więcej TUTAJ
"Łączy nas wspólne doświadczenie historyczne oraz bardzo wiele wspólnych wyzwań i interesów" - oświadczył w piątek premier Litwy Saulius Skvernelis po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim w Wilnie.
"Litwa jest dla Polski partnerem strategicznym zarówno ze względu na więzy historyczne, ale też ze względu na położenie geograficzne, na sprawy obronności, na wspólną nasza historię w stosunku do Rosji, potem Związku Radzieckiego i teraz znowu Rosji" - oświadczył Mateusz Morawiecki.
"Ostateczny raport ws. katastrofy smoleńskiej może powstać, kiedy w Polsce znajdą się szczątki samolotu TU-154M. Do tego niestety brak ciągle dobrej woli po stronie rosyjskiej" - powiedział w piątek wicepremier Jarosław Gowin.
Jak dodał, "z pewnymi pytaniami, z pewną tajemnicą towarzyszącą okolicznościom tej katastrofy pozostaniemy na długie, długie lata".
Więcej TUTAJ