31 sierpnia 2017: Fakty dnia
37. rocznica porozumień sierpniowych, pokaz siły USA, ciąg dalszy sporu między Komisją Europejską i Polską, a także stanowisko MSZ w sprawie Polaków zaatakowanych w Rimini. Sprawdź, co jeszcze wydarzyło się dziś w Polsce i na świecie.
W 37. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych były prezydent Lech Wałęsa i prezydent Słupska Robert Biedroń zaapelowali o solidarność.
"Można tylko w dwóch miejscach w Polsce tak naprawdę obchodzić rocznicę powstania "Solidarności" poprzez wielkie porozumienie gdańskie 1980 r,. tamtego pamiętnego 31 sierpnia, dwa są takie miejsca w Polsce, gdzie ten 31 sierpnia można równoprawnie obchodzić. To właśnie Gdańsk, Sala BHP i tu - w Lubinie. Dlaczego? Bo tutaj robotnicy w tamten sierpień zginęli za tę wolność, która została wtedy częściowo wywalczona, której przedsmak, udało się wtedy przez rok poczuć " - powiedział z kolei prezydent Andrzej duda pod Pomnikiem Pamięci Ofiar Lubina'82 przy Wzgórzu Zamkowym.
Więcej na ten temat TUTAJ i TUTAJ
Nad terytorium Korei Południowej przeleciały amerykańskie bombowce strategiczne B-1B oraz myśliwce F-35. Pokaz siły nastąpił po dokonaniu przed dwoma dniami przez Koreę Północną próby rakiety balistycznej - poinformowała w czwartek południowokoreańska armia.
Więcej na ten temat TUTAJ
Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans ocenił w czwartek, że przekazana przez polskie władze odpowiedź na rekomendacje w sprawie praworządności nie rozwiewa wątpliwości KE i dalsze kroki wobec Polski będą zależały od kolegium unijnych komisarzy.
"Polska może liczyć na solidarność Węgier, a stosowanie przez Komisję Europejską podwójnych standardów wobec Polski jest nie do przyjęcia" - oświadczył z kolei szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto na konferencji prasowej w Budapeszcie.
Czytaj więcej TUTAJ
W czwartek w Poznaniu zmarła 14-latka, która w ub. tygodniu trafiła do szpitala z objawami zatrucia narkotykami. Przez tydzień jej stan był krytyczny; śledztwo w sprawie Nikoli S. wszczęła prokuratura.
Więcej TUTAJ
O uszanowanie prywatności i zaniechanie wszelkich prób nawiązania kontaktu zaapelowała para pokrzywdzonych w napadzie w Rimini. Według biura prasowego MSZ, które przekazało apel, pokrzywdzeni nie wypowiadali się do tej pory dla żadnych mediów.
Więcej TUTAJ
Od 2011 roku ks. Adam Boniecki miał zakaz wypowiadania się w mediach. Po sześciu latach milczenia, w rozmowie z TVN24 mówił m.in. o tym, że polski Kościół stracił swoją dawną rolę, jest upolityczniony i ingeruje w podział społeczeństwa. Duchowny wyraził także niepokój co do "rozmontowywania sytemu", w czym udział, według niego, bierze także Radio Maryja.
Więcej TUTAJ