Reklama

31 sierpnia 2017: Fakty dnia

37. rocznica porozumień sierpniowych, pokaz siły USA, ciąg dalszy sporu między Komisją Europejską i Polską, a także stanowisko MSZ w sprawie Polaków zaatakowanych w Rimini. Sprawdź, co jeszcze wydarzyło się dziś w Polsce i na świecie.

37. rocznica porozumień sierpniowych

W 37. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych były prezydent Lech Wałęsa i prezydent Słupska Robert Biedroń zaapelowali o solidarność.

"Można tylko w dwóch miejscach w Polsce tak naprawdę obchodzić rocznicę powstania "Solidarności" poprzez wielkie porozumienie gdańskie 1980 r,. tamtego pamiętnego 31 sierpnia, dwa są takie miejsca w Polsce, gdzie ten 31 sierpnia można równoprawnie obchodzić. To właśnie Gdańsk, Sala BHP i tu - w Lubinie. Dlaczego? Bo tutaj robotnicy w tamten sierpień zginęli za tę wolność, która została wtedy częściowo wywalczona, której przedsmak, udało się wtedy przez rok poczuć " - powiedział z kolei prezydent Andrzej duda pod Pomnikiem Pamięci Ofiar Lubina'82 przy Wzgórzu Zamkowym.

Więcej na ten temat TUTAJ i TUTAJ

Reklama

Pokaz siły USA

Nad terytorium Korei Południowej przeleciały amerykańskie bombowce strategiczne B-1B oraz myśliwce F-35. Pokaz siły nastąpił po dokonaniu przed dwoma dniami przez Koreę Północną próby rakiety balistycznej - poinformowała w czwartek południowokoreańska armia.

Więcej na ten temat TUTAJ

Kolejna odsłona sporu między KE a Polską

Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans ocenił w czwartek, że przekazana przez polskie władze odpowiedź na rekomendacje w sprawie praworządności nie rozwiewa wątpliwości KE i dalsze kroki wobec Polski będą zależały od kolegium unijnych komisarzy. 

"Polska może liczyć na solidarność Węgier, a stosowanie przez Komisję Europejską podwójnych standardów wobec Polski jest nie do przyjęcia" - oświadczył z kolei szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto na konferencji prasowej w Budapeszcie.

Czytaj więcej TUTAJ

Zmarła 14-latka zatruta narkotykami

W czwartek w Poznaniu zmarła 14-latka, która w ub. tygodniu trafiła do szpitala z objawami zatrucia narkotykami. Przez tydzień jej stan był krytyczny; śledztwo w sprawie Nikoli S. wszczęła prokuratura.

Więcej TUTAJ

MSZ przekazało apel zaatakowanych w Rimini Polaków

O uszanowanie prywatności i zaniechanie wszelkich prób nawiązania kontaktu zaapelowała para pokrzywdzonych w napadzie w Rimini. Według biura prasowego MSZ, które przekazało apel, pokrzywdzeni nie wypowiadali się do tej pory dla żadnych mediów.

Więcej TUTAJ

Ks. Boniecki przerywa milczenie

Od 2011 roku ks. Adam Boniecki miał zakaz wypowiadania się w mediach. Po sześciu latach milczenia, w rozmowie z TVN24 mówił m.in. o tym, że polski Kościół stracił swoją dawną rolę, jest upolityczniony i ingeruje w podział społeczeństwa. Duchowny wyraził także niepokój co do "rozmontowywania sytemu", w czym udział, według niego, bierze także Radio Maryja.

Więcej TUTAJ

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama