Reklama

26 lipca 2017: Fakty dnia

Komisja Europejska zaleca, by polskie władze rozwiązały wszystkie zidentyfikowane problemy ws. sądownictwa w ciągu miesiąca, prezes PiS Jarosław Kaczyński pozwał byłego prezydenta Lecha Wałęsę, a Zbigniew Ziobro zabiera głos w wymianie zdań między Ministerstwem Sprawiedliwości a Pałacem Prezydenckim. Przeczytaj podsumowanie dzisiejszych wydarzeń w kraju i na świecie!

Komisja Europejska oznajmiła dziś, że daje polskim władzom miesiąc na rozwiązanie problemów w sprawie sądownictwa. W przypadku odwołania sędziów SN lub przeniesienia ich w stan spoczynku, KE jest gotowa uruchomić art. 7 traktatu unijnego - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli wiceszef KE Frans Timmermans.

Czytaj więcej

Jarosław Kaczyński pozywa Lecha Wałęsę


Prezes PiS Jarosław Kaczyński pozwał byłego prezydenta Lecha Wałęsę. Zarzuca mu naruszenie dobrego imienia i godności osobistej oraz domaga się przeprosin m.in. za zarzut, że Jarosław Kaczyński jest odpowiedzialny za katastrofę smoleńską.

Zgodnie z pozwem opublikowanym przez Wałęsę, Kaczyński domaga się przeprosin za wpisy na Facebooku od czerwca do września 2016 r. 

Czytaj więcej

Reklama

Zbigniew Ziobro: Żadne pogróżki nie zrobią na nas wrażenia

- Chciałbym poprosić pana Timmermansa, żeby przestał z taką butą i arogancją wypowiadać się o Polsce i do Polski, i do Polaków. Wiemy, co znaczy godność i oczekujemy, aby pan nas szanował, niezależnie od tego, że czasem się nie zgadzamy. Polska zasługuje na szacunek i tego będziemy się domagać - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej w Sejmie. Była to odpowiedź na zarzuty wiceszefa KE.

Było to także pierwsze wystąpienie ministra sprawiedliwości po odrzuceniu przez prezydenta dwóch ustaw o KRS i SN. Odnosząc się do weta Andrzeja Dudy powiedział: - Te decyzje prezydenta mnie zaskoczyły i nie uważam ich za trafne.

Więcej tutaj

Pięć zawiadomień do prokuratury w sprawie wypowiedzi prezesa PiS

Warszawska prokuratura okręgowa prowadzi postępowanie sprawdzające w sprawie ubiegłotygodniowej wypowiedzi z trybuny sejmowej prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Trafiło do niej pięć zawiadomień od osób prywatnych, nie będących parlamentarzystami.

Do prokuratury wpłynęło także zawiadomienie dotyczące słów użytych przez posłankę PiS Krystynę Pawłowicz, które nawiązywały do wcześniejszej wypowiedzi prezesa Kaczyńskiego.

Więcej czytaj tutaj

ŚWIAT

Francja: Z powodu pożarów ewakuowano ok. 10 tys. osób

W nocy z wtorku na środę ewakuowano we Francji około 10 tys. osób. z powodu nowych pożarów, które wybuchły około północy w pobliżu miejscowości Bormes-les-Mimosas na południowym wschodzie Francji. Ewakuowani to zarówno mieszkańcy miejscowości, jak i osoby,które spędzały urlop na kampingach.

W akcji ratowniczej bierze udział 540 strażaków, wspieranych również z powietrza.

Więcej informacji tutaj

Rosja: Rada Federacji oczekuje stanowczej reakcji na sankcje USA

Konstantin Kosaczow, Szef komisji spraw zagranicznych Rady Federacji, wyższej izby parlamentu Rosji, powiedział w środę, że reakcja Moskwy na sankcje Waszyngtonu powinna być "bolesna dla Amerykanów". Jego zdaniem nastąpi "degradacja" współpracy Rosji z USA. To odpowiedź na przyjęty we wtorek przez Izbę Reprezentantów Kongresu USA projekt ustawy, która wprowadza kolejne sankcje wobec Rosji, Iranu i Korei Północnej. Projekt musi jeszcze zaaprobować Senat i podpisać prezydent Donald Trump.

Więcej czytaj tutaj

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy