Reklama

25 marca 2016: Fakty dnia

Prezentujemy przegląd najważniejszych wydarzeń dnia z kraju i ze świata.

Bruksela: Zidentyfikowano kolejnego terrorystę

Najim Laachraoui to drugi terrorysta, który wysadził się w powietrze we wtorek na lotnisku Zaventem pod Brukselą. Informacje potwierdził belgijski prokurator federalny. Mężczyznę zidentyfikowano na podstawie próbek DNA. Wyniki badań wskazują, że terrorysta był również zaangażowany w strzelaninę w paryskim klubie Bataclan, gdzie zamordowano 90 osób. Policja znalazła ślady jego DNA także na bombie na stadionie Stade de  France.

Kliknij i dowiedz się więcej

Reklama

Belgia: Wybuchy podczas operacji antyterrorystów

Podczas akcji antyterrorystów w brukselskiej dzielnicy Shaarbeek doszło do wybuchów i strzałów. Akcja zakończyła się aresztowaniem trzech osób. Dwie z nich zostały ranne. Jeden z zatrzymanych mężczyzn został postrzelony w nogę. Miał przy sobie torbę z materiałami wybuchowymi.

Akcja była związana z udaremnionym w czwartek zamachem terrorystycznym we Francji.

(IAR/PAP)

Kliknij i dowiedz się więcej

Lekarze bez Granic zawieszają działalność na Lesbos

Oburzona polityką uchodźczą UE międzynarodowa organizacja Lekarze bez Granic zakończyła swoją działalność w ośrodku recepcyjnym dla uchodźców w Morii na wyspie Lesbos. Lekarze bez Granic uzasadniali zawieszenie działalności tym, że kontynuując ją staliby się "wspólnikami pewnego systemu", który uważają "za niesprawiedliwy i nieludzki". Oświadczenie takie złożyła koordynatorka organizacji w Grecji Marie Elisabeth Ingres.

(Deutsche Welle)

Kliknij i dowiedz się więcej

Zatrzymano dwie osoby powiązane z zamachami w Brukseli

Niemiecka policja zatrzymała dwie osoby powiązane z wtorkowymi zamachami w Brukseli, w których zginęło 31 osób. Jeden z zatrzymanych miał otrzymać SMS o treści "koniec", wysłany kilka minut przed eksplozją na stacji metra Maalbeek.

O zatrzymaniach poinformował tygodnik "Der Spiegel". Zatrzymań dokonano pod Frankfurtem nad Menem i w Duesseldorfie. Jeden z zatrzymanych mężczyzn przed zamachem otrzymał dwa SMS-y, w których pojawiło się nazwisko Khalida El Bakraoui'ego, który według belgijskiej policji wysadził się w powietrze na stacji metra w Brukseli.

Kliknij i dowiedz się więcej

Wysoki rangą dowódca IS zginął w nalocie USA

Drugi w hierarchii dowódca Państwa Islamskiego zginął w nalocie przeprowadzonym przez siły USA w Syrii. Zabity bojownik posługiwał się wieloma pseudonimami, m.in. Omar-Czeczen. AFP podaje, że chodzi o Hadżi Imana, znanego też jako Abdel Rahman al-Kaduli.

Nalot, w którym zginął, miał miejsce w czwartek

(IAR/PAP)

Kliknij i dowiedz się więcej

Ukraina: Zamordowano adwokata rosyjskiego oficera wywiadu

Zamordowano adwokata broniącego jednego z sądzonych na Ukrainie oficerów rosyjskiego wywiadu wojskowego. Ciało Juryja Hrabowskiego znaleziono nad ranem w obwodzie kijowskim. Prawnika poszukiwano od 9 marca. Hrabowskyj bronił Aleksandra Aleksandrowa - rosyjskiego oficera, którego Ukraińcy chcą wymienić na Nadiję Sawczenko.

Zatrzymano dwóch podejrzewanych w sprawie. Wskazali oni miejsce, gdzie ukryli ciało. Prokurator wojskowy Anatolij Matios poinformował, że możliwych jest kilka motywów zabójstwa, wśród nich zabójstwo na zlecenie.

(IAR)

Kliknij i dowiedz się więcej

Będzie zwiększenie wycinki drzew w nadleśnictwie Białowieża

Minister środowiska Jan Szyszko zatwierdził zwiększenie wycinki drzew w nadleśnictwie Białowieża. O swojej decyzji poinformował na konferencji prasowej w Warszawie. Jak tłumaczył, chodzi o ratowanie Puszczy Białowieskiej m.in. przed kornikiem drukarzem.

Zatwierdzony aneks do Planu Urządzenia Lasu (PUL) nadleśnictwa Białowieża zakłada pozyskanie ponad 180 tys. metrów sześciennych drewna w ciągu 10 lat. Dotychczasowy PUL zakładał pozyskanie ponad 40 tys. metrów sześciennych drewna w ciągu 10 lat. Minister Szyszko zapewnił, że wycinka nie będzie prowadzona w Białowieskim Parku Narodowym.

(PAP)

Kliknij i dowiedz się więcej

Ministerstwo Zdrowia przygotowało zmiany w pakiecie onkologicznym

Będzie sporo zmian w pakiecie onkologicznym. Resort przygotował projekty aktów prawnych, które je wprowadzą. Wkrótce zostaną oddane do konsultacji społecznych.

Najważniejszą zmianą jest uproszczenie karty DILO (Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego) do najważniejszych informacji, które będą tam wpisywane. Ma być wypełniana przez lekarzy elektronicznie. Będą mogli wydawać ją również specjaliści w przypadku podejrzenia nowotworu. Zniesiony zostanie również obowiązek organizacji konsyliów, jednak zachętą do jego zwołania będzie dodatkowe wynagrodzenie dla członków.

(IAR)

Kliknij i dowiedz się więcej

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy