Reklama

20 września 2018: Fakty dnia

W czwartek po południu zakończył się nieformalny szczyt przywódców unijnych w Salzburgu w Austrii. Rozmawiano m.in. o brexicie i migracji. A co jeszcze działo się dzisiaj w kraju i na świecie? Zapraszamy na wieczorne podsumowanie dnia.

Nieformalny szczyt przywódców UE

Jednym z głównych tematów na szczycie przywódców UE w Salzburgu był brexit.

Tusk powiedział na konferencji, że na tym etapie nie można wykluczyć, że nie będzie porozumienia w sprawie brexitu. Zaznaczył, że dyskusja krajów w gronie "27" pokazała jedność w sprawie podejścia do negocjacji i że Wspólnota popiera działania prowadzone przez głównego unijnego negocjatora Michela Barniera.

Brytyjska premier Theresa May powiedziała z kolei, że plan jej rządu dotyczący umowy z UE ws. brexitu jest "jedyną poważną i wiarygodną" propozycją.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Reklama

Tematem nieformalnego szczytu przywódców UE była także migracja.

Przywódcom UE na nieformalnym szczycie w Salzburgu nie udało się ostatecznie porozumieć ws. rozszerzenia Frontexu.

"Kwestie dotyczące suwerenności i rozszerzenia Frontexu muszą być jeszcze przedyskutowane" - powiedział Tusk.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Prezydent powołał sędziów Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego

Prezydent Andrzej Duda powołał 10 osób na sędziów Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Nowo powołani sędziowie złożyli wobec prezydenta ślubowanie.

Do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego powołani zostali m.in. : prokurator Prokuratury Krajowej Małgorzata Bednarek, prezes Sądu Apelacyjnego w Białymstoku Piotr Niedzielak i prokurator Prokuratury Krajowej Ryszard Witkowski.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Strzelanina w USA w stanie Maryland

Co najmniej trzy osoby zginęły w czwartek w Aberdeen w stanie Maryland, gdzie kobieta zaczęła strzelać na terenie centrum dystrybucyjnego sieci aptek Rite Aid. Są też ranni.

Lokalny szeryf powiedział, że napastniczkę ujęto i że jest ona w stanie krytycznym.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Wyrok w sprawie ekshumacji smoleńskich. Polska naruszyła prawa człowieka

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu przyznał rację rodzinom ofiar katastrofy smoleńskiej, które sprzeciwiły się ekshumacjom ciał bliskich. Rodziny te dostaną po 16 tys. euro zadośćuczynienia.

W kwietniu 2017 roku skargę w tej sprawie do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu złożyły Ewa Solska i Małgorzata Rybicka. Kobiety sprzeciwiały się ekshumacjom ciał mężów.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

PO złożyła zażalenie na decyzję sądu ws. pozwu przeciw premierowi Morawieckiemu

PO złożyła zażalenie na decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie ws. ich pozwu w trybie wyborczym przeciw premierowi Mateuszowi Morawieckiemu - poinformował w czwartek poseł tej partii Mariusz Witczak.

Pozew dotyczy słów, które Mateusz Morawiecki wypowiedział podczas sobotniego spotkania z mieszkańcami Świebodzina (woj. lubuskie). Zarzucił wówczas koalicji PO-PSL, że wbrew deklaracjom liderów tych partii, w czasie jej rządów, nie budowano dróg i mostów.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Wkrótce ruszy nowy rządowy program

Od listopada samorządy mogą wnioskować o pieniądze z programu "Maluch plus". Zależnie od modułu program ten skierowany jest do gmin, osób fizycznych, osób prawnych (w tym uczelni) i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej.

Datę uruchomienia nowego programu podała w czwartek szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Przywódca libańskiego Hezbollahu ostrzega Izrael

Przywódca libańskiego Hezbollahu Hasan Nasrallah oświadczył w czwartek, że jego ruch, zaangażowany w konflikt syryjski, zdołał wejść w posiadanie "wysoce precyzyjnych rakiet" mimo ataków Izraela w Syrii, przeprowadzanych, aby mu w tym przeszkodzić.

Według izraelskich źródeł wojskowych, Hezbollah ma na swym uzbrojeniu 100 do 120 tysięcy rakiet i pocisków krótkiego zasięgu, a ponadto setki pocisków dalekiego zasięgu.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy