Reklama

18 stycznia 2018: Fakty dnia

Orkan Fryderyka szaleje nad Europą, Konrad Tomaszewski odwołany ze stanowiska szefa Lasów Państwowych oraz ustawa o reintegracji terytoriów w Donbasie. Zobacz, co jeszcze wydarzyło się w czwartek w kraju i na świecie.

Fryderyka już nad Polską

Ostrzeżenia dotyczące silnych podmuchów obowiązują w 15 województwach. Orkan Fryderyka ma przynieść porywy wiatru nawet do 120 kilometrów na godzinę.

W Europie Zachodniej są już pierwsze ofiary śmiertelne. Najsilniej wieje w Wielkiej Brytanii, Belgii oraz Holandii. 

Z informacji docierających z różnych stron Polski, pojawiły się doniesienia o pojazdach zepchniętych przez wiatr do rowu. Do takiego zdarzenia doszło m.in. w Strzelcach Opolskich. Podobne zdarzenia miały miejsce w Grodzisku Mazowieckim, a także w okolicach Szamotuł. W drugim przypadku, autobusem podróżowały dzieci.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Reklama

Tomaszewski żegna się ze stanowiskiem

Dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski odwołany ze stanowiska. Taką decyzję podjął minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Na ten moment, przedstawiciele ministerstwa nie poinformowali, kto zastąpi Tomaszewskiego. Według Polskiej Agencji Prasowej, jego funkcje może przejąć Andrzej Konieczny, czyli dotychczasowy wiceminister środowiska. 

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Uchwalono ustawę o Donbasie

Czwartek to także uchwalenie ustawy o reintegracji terrorystów w Donbasie, którzy znajdują się pod kontrolą prorosyjskich separatystów. 

Za ustawą głosowało 280 deputowanych w 450-osobowym parlamencie. 36 posłów było przeciw, zaś dwóch wstrzymało się od głosu. 

W ustawie Rosja została uznana za państwo-agresora. Dokument określa, że czasowa okupacja Ukrainy jest nielegalna i nie przyznaje Rosji żadnych praw terytorialnych.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji określiło ten dokument jako "przygotowanie do nowej wojny". W komunikacie uznano również, iż ustawa jest sprzeczna z porozumieniami mińskimi. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj oraz tutaj.

PO z niższym wynikiem

Według sondaży, największym poparciem wciąż może cieszyć się PiS. Na te partię głos oddałoby 44 proc. respondentów.

Jak wynika z sondażu CBOS, do sejmu weszłaby też Platforma Obywatelska z poparciem 15 proc. biorących udział w wyborach oraz Nowoczesna i Kukiz'15.

W porównaniu z ubiegłym miesiącem, PiS zanotowało wzrost poparcia o 3 punkty proc. O tyle samo spadło zaufanie wyborców do Platformy Obywatelskiej.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Projekt Putina w drodze po reelekcję

Władimir Putin postawił w swojej kampanii wyborczej na znaczne dofinansowanie programu rozwoju małych miejscowości. Prezydent Rosji chce przeznaczyzć na ten cel pięć mld rubli. Jego zdaniem, pieniadze mają wesprzeć zagospodarowanie małych i historycznych miejscowości.

Wybory prezydenckie w Rosji odbęda się 18 marca.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy