17 września 2018: Fakty dnia
KRS zawieszona w prawach członka Europejskiej Sieci Rad Sądowniczych, nieoficjalne informacje ws. decyzji KE o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Polsce w związku z reformą Sądu Najwyższego, a także austriacka interwencja ws. głosowania przeciwko Węgrom w PE. Zobacz, co jeszcze wydarzyło się w poniedziałek w kraju i na świecie.
"Europejska Sieć Rad Sądownictwa (ENCJ) zdecydowała w poniedziałek o zawieszeniu polskiej Krajowej Rady Sądownictwa w prawach członka tej organizacji" - poinformował w poniedziałek PAP przewodniczący KRS Leszek Mazur.
Za zawieszeniem KRS oddano 100 głosów, przy 6 przeciwnych i 9 wstrzymujących się.
Więcej informacji czytaj tutaj
W środę decyzja Komisji Europejskiej o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Polsce w związku z reformą Sądu Najwyższego - podała w poniedziałek PAP powołując się na swoje źródła w KE.
Informację potwierdziła także Informacyjna Agencja Radiowa, której korespondentka ustaliła dodatkowo, że pozew przygotował wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans.
Więcej informacji czytaj tutaj
Z kolei podczas wtorkowego wysłuchania w Radzie UE w ramach artykułu 7 traktatu przedstawiciele polskiego rządu zwrócą się do pozostałych państw UE o zakończenie tej procedury - dowiedziała się PAP od polskich dyplomatów.
Z rozmów PAP z dyplomatami wynika także, że strona polska zamierza bronić zmian dokonanych w Sądzie Najwyższym, jednak podkreślony ma zostać fakt, że to początek wdrażania reformy i - jeśli niezbędne będą zmiany - zostaną one wprowadzone.
Więcej informacji czytaj tutaj
Sąd Okręgowy w Nowym Sączu zdecydował, że 62-letni egzaminator prawa jazdy, który zdołał uciec przed nadjeżdżającym pociągiem w Szaflarach, nie trafi do aresztu.
Zdaniem sądu nie ma przesłanek, by egzaminator mataczył w sprawie.
W tragicznym wypadku na przejeździe kolejowym zginęła kursantka.
Więcej informacji czytaj dalej
Austriackie ministerstwo spraw zagranicznych zwróciło się do służb prawnych Rady Unii Europejskiej ws. zastrzeżeń dotyczących głosowania Parlamentu Europejskiego uruchamiającego art. 7 unijnego traktatu wobec Węgier.
Krok taki, który oznacza występowanie jednej instytucji unijnej (Rady UE, której pracom Austriacy przewodzą) przeciwko innej instytucji (Parlamentowi Europejskiemu), zdarza się bardzo rzadko. "Normalnie służby prawne jednej instytucji nie ingerują wzajemnie w swoje opinie" - powiedział PAP jeden z urzędników Rady UE.
Więcej informacji czytaj tutaj
Jak oceniła niezależna"Nowaja Gazieta" - ćwiczenia wojskowe Wostok-2018 (Wschód-2018), przeprowadzone w azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej, miały pokazać Zachodowi, że Rosja jest gotowa do wielkiej wojny i że możliwy jest jej sojusz militarny z Chinami.
W manewrach opisywanych jako największe od 1981 roku udział wzięło niemal 300 tys. żołnierzy
Więcej informacji czytaj tutaj