Reklama

16 stycznia 2018: Fakty dnia

Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu wyborczego, komisja weryfikacyjna badała w Warszawie sprawę reprywatyzacji kamienicy przy Łochowskiej 38, rzecznik brytyjskiej premier potwierdził brexit, a szef BOR przyznał, że limuzyna Beaty Szydło, która uległa wypadkowi, nie miała AC.

Będą zmiany w Kodeksie wyborczym. Prezydent podpisał

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek nowelizację Kodeksu wyborczego. 

Decyzja prezydenta wywołała sporo komentarzy w szeregach opozycji. "Podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowela Kodeksu wyborczego to nieprzejrzyste prawo, które nie służy budowaniu społeczeństwa obywatelskiego i nie zachęca do udziału w głosowaniu" - ocenił poseł Nowoczesnej Marek Sowa, a Mariusz Witczak z PO nazwał Andrzeja Dudę "grabarzem wolnych wyborów".

"Mieliśmy nadzieję, że uda się odwrócić proces upartyjnienia życia publicznego" - powiedział Stanisław Tyszka z Kukiz'15.

Reklama

Małgorzata Kidawa-Błońska stwierdziła natomiast, że że nowela Kodeksu wyborczego może być sprzeczna z konstytucją. 

Więcej TUTAJTUTAJ, TUTAJ i TUTAJ

128-letni właściciel kamienicy? "Szwindel śmierdzący na kilometr"

Komisja weryfikacyjna sprawdzała reprywatyzację kamienicy przy ul. Łochowskiej 38 na warszawskiej Pradze-Północ. Po budynek zgłosił się Zbigniew Lichocki - kurator reprezentujący Józefa Pawlaka, jednego z czterech spadkobierców nieruchomości, który urodził się w 1883 r., czyli w 2011 r. miałby 128 lat.

"Sprawa zwrócenia w 2011 roku kamienicy wydanej blisko 130-letniemu Józefowi Pawlakowi to był szwindel śmierdzący na kilometr. Ktoś szukał frajera" - zeznał we wtorek mieszkaniec kamienicy Bogusław Bocheński.

Więcej TUTAJ

Brexit? Zrobimy to

Rzecznik brytyjskiej premier Theresy May powtórzył we wtorek, że rząd w Londynie "wyrażał się absolutnie jasno" co do planów wyjścia z Unii Europejskiej. "Brytyjczycy zagłosowali za wyjściem z UE i my to zrobimy" - zapewnił.

Rzecznik odniósł się do wypowiedzi szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska i przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera, którzy zadeklarowali w Parlamencie Europejskim w Strasburgu, że UE jest otwarta na ewentualną zmianę decyzji Wielkiej Brytanii w sprawie opuszczenia Wspólnoty.

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej w marcu 2017 roku, Wspólnotę najprawdopodobniej opuści 29 marca 2019 roku.

Więcej TUTAJ

Limuzyna Beaty Szydło bez AC

"Przedmiotowe auto w chwili zdarzenia nie posiadało ubezpieczenia AC" - poinformował szef BOR Tomasz Miłkowski w odpowiedzi na zapytanie posła PO Krzysztofa Brejzy. 

Według biegłych samochód uderzył w drzewo z prędkością 30 km na godzinę. 

Więcej TUTAJ

Czechy: Rząd Babisza bez wotum zaufania

Czeska Izba Poselska wypowiedziała się przeciwko udzieleniu wotum zaufania mniejszościowemu rządowi premiera Andreja Babisza. Rząd musi się podać do dymisji, będzie funkcjonował do czasu mianowania nowego gabinetu.

Wszystkie partie poza kierowanym przez Babisza centroprawicowym ruchem ANO deklarowały głosowanie przeciwko gabinetowi.

Więcej TUTAJ

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama