Reklama

16 października 2018: Fakty dnia

Kłopoty nowej izby Sądu Najwyższego, sondażowa przewaga Rafała Trzaskowskiego w walce o urząd prezydenta Warszawy i katastrofa podczas ćwiczeń wojskowych na Ukrainie. Sprawdź, co jeszcze wydarzyło się dziś w kraju i na świecie.

Nowa izba Sądu Najwyższego unieruchomiona

Obsadzona kilka dni temu Izba Kontroli Nadzwyczajnej nie może zacząć działać, bo nie ma sędziego kierującego jej pracami - informuje reporter RMF FM. Jego z kolei nie ma jak wskazać, bo ustawodawca nie przewidział, kto i w jaki sposób miałby pełnić tę rolę. Możliwa jest kolejna nowelizacja ustawy o SN.

"W ustawie o Sądzie Najwyższym nie ma wprost tej regulacji, czyli mamy do czynienia z luką w prawie" - stwierdza prezes Zawistowski, który namawiał 19 sędziów nowo powołanej izby do samodzielnego znalezienia rozwiązania. "Lukę w prawie można uzupełnić albo przez stosowanie odpowiednich przepisów w drodze analogii, albo przez uzupełnienie tej regulacji ustawowej" - mówi.

Reklama

Więcej informacji tutaj.

40. rocznica wybrania Karola Wojtyły na papieża

16 października obchodzimy 40. rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Prawie 27-letni pontyfikat Jana Pawła II przebiegał w duchu słów wypowiedzianych w pierwszej homilii polskiego papieża: "Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi!".

Papież zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Pogrzeb Jana Pawła II odbył się 8 kwietnia 2005 r. 

Oprócz duchownych i głów państw, w Watykanie zebrało się ok. 300 tysięcy wiernych. W całym Rzymie przed ekranami rozstawionymi w wielu miejscach miasta zgromadziło się 5 mln ludzi, w tym ok. 1,5 mln Polaków.

Po śmierci papieża zaczęto dodawać mu nowy przydomek, nazywając go Janem Pawłem Wielkim.

27 kwietnia 2014 polski papież został ogłoszony świętym i włączony w poczet świętych Kościoła katolickiego.

Więcej informacji tutaj.

Niewielka przewaga Trzaskowskiego. Sondaż

Jak wynika z sondażu dla DoRzeczy.pl dotyczącego wyborów samorządowych, spośród wszystkich kandydatów na prezydenta Warszawy, najwięcej głosów uzyskałby Rafał Trzaskowski. Na kandydata Koalicji Obywatelskiej chce zagłosować 40,5 proc. warszawiaków. Patryk jaki uzyskałby o 10 pp. mniej. 

Więcej informacji tutaj.

Wypłacono zadośćuczynienie ofierze księdza

Mimo wcześniejszych informacji, że Towarzystwo Chrystusowe będzie wnioskować o kasację wyroku sądu, zgromadzenie zapłaciło milion złotych zadośćuczynienia i zaległą rentę, jakie należały się się ofierze księdza pedofila - podaje Wirtualna Polska.

Ks. Roman B. w jednej z miejscowości w woj. zachodniopomorskim molestował seksualnie 13-letnią dziewczynkę. Według mediów, miał ją podstępnie wywieźć od rodziców, przez kilkanaście miesięcy więzić i gwałcić. W jego komputerze śledczy mieli znaleźć także treści pedofilskie i korespondencję z innymi dziećmi. Mężczyznę aresztowano w 2008 r.

Więcej informacji tutaj.

"Dojdzie do konfliktu religijnego"

Przed kilkoma dniami Ekumeniczny Patriarchat Konstantynopola potwierdził wszczęcie procedury nadania autokefalii (niezależności) Ukraińskiemu Kościołowi Prawosławnemu. 

W odpowiedzi na te działania Święty Synod Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej postanowił o zerwaniu stosunków z Patriarchatem Konstantynopolskim. 

W rozmowie z Interią doktor Łukasz Jasina, historyk i analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, mówi o powodach i możliwych następstwach owych decyzji.

Więcej informacji tutaj.

Katastrofa myśliwca na Ukrainie

W katastrofie ukraińskiego myśliwca Su-27 zginęli dwaj piloci - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Do wypadku doszło podczas ćwiczeń wojskowych. 

Więcej informacji tutaj.

Papież o pedofilii w Kościele: To skandal

"To jest skandal, ale skandal na skalę światową, który przywołuje na myśl ofiary składane z dzieci, jak robili to poganie" - powiedział papież Franciszek o problemie pedofilii w Kościele.

Papież radził seminarzystom: "W tej sprawie mówcie jasno; jeśli widzicie coś takiego, natychmiast do biskupa, by pomóc temu bratu - sprawcy".

"Natychmiast do biskupa" - powtórzył.

Więcej informacji tutaj.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy