Reklama

15 września 2017: Fakty Dnia

Na świecie kolejna próba rakietowa Korei Północnej i wybuch w londyńskim metrze, a w Polsce wybór nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego i najświeższy sondaż CBOS. Oto, co ciekawego i ważnego wydarzyło się w piątek, 15 września.

ŚWIAT:

Kolejna próba rakietowa Korei Północnej

Dwanaście dni po szóstej próbie nuklearnej, Korea Północna przeprowadziła w piątek kolejną próbę rakietową. Pocisk przeleciał nad północną Japonią i spadł do Pacyfiku - poinformowały armie Korei Południowej i USA.

Rakieta została wystrzelona z miasta Sunan w pobliżu stolicy Korei Północnej, Pjongjangu. Według południowokoreańskiej armii pocisk przeleciał 3700 km, na maksymalnej wysokości 770 km.

Więcej TUTAJ

Reklama

Wybuch w londyńskim metrze

Co najmniej 19 osób zostało rannych, gdy w piątek rano na stacji londyńskiego metra Parsons Green eksplodował improwizowany ładunek wybuchowy.

Telewizja BBC, powołując się na swoje źródła, poinformowała, że ładunek był wyposażony w zapalnik czasowy. Według telewizji Sky News eksplodowała tylko część materiału wybuchowego.

Pogotowie ratunkowe zapewniło, że życiu rannych nic nie zagraża. Brytyjskie media informowały wcześniej o poszkodowanych z poparzeniami twarzy; część osób miała także odnieść obrażenia w wyniku chaotycznej ewakuacji stacji metra.

Więcej TUTAJ

KE wnioskuje o ukaranie Polski za wycinkę drzew

"Czekamy na oficjalną informację Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczącą wniosku Komisji Europejskiej, która chce ukarać Polskę za kontynuację wycinki w Puszczy Białowieskiej - poinformował rzecznik Ministerstwa Środowiska Aleksander Brzózka. Dodał, że w przewidzianym terminie, MŚ udzieli odpowiedzi Trybunałowi.

Więcej TUTAJ

POLSKA:

Ogromna przewaga PiS w najnowszym sondażu

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się we wrześniu, na PiS zagłosowałoby 44 proc. osób deklarujących udział w głosowaniu, PO uzyskałaby 19 proc. poparcia, Kukiz'15 - 8 proc.; 6 proc. osiągnęłaby Nowoczesna, a 5 proc. PSL - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Więcej TUTAJ

Nowy sędzia Trybunału Konstytucyjnego

Sejm wybrał kandydata PiS Justyna Piskorskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Zajmie miejsce zmarłego w lipcu sędziego Lecha Morawskiego.

Za głosowało 248 posłów, przeciw było 3, 18 wstrzymało się od głosu. Nie głosowali posłowie PO, Nowoczesnej, PSL i UED.

Kim jest Justyn Piskorski?

Premier Beata Szydło chce zmian w sądownictwie

Premier Szydło mówiła: - Nie cofniemy się przed zmianami w wymiarze sprawiedliwości.

- Chcemy wprowadzić w Polsce system, który będzie skierowany przede wszystkim do obywatela - niezawisłe, sprawiedliwe sądy, które dają poczucie bezpieczeństwa i sprawiedliwości dla każdego Polaka - mówiła premier Beata Szydło po spotkaniu z osobami pokrzywdzonymi przez sądy.

Więcej TUTAJ

Specjalne wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich

O problemach osób z niepełnosprawnościami oraz związanych z nadużyciami uprawnień przez funkcjonariuszy policji, które określił jako problem systemowy, mówił w piątek w Sejmie RPO Adam Bodnar w informacji o stanie przestrzegania wolności, praw człowieka i obywatela. Podczas jego wystąpienia ławy PiS świeciły pustkami.

Bodnar poruszył w swoim wystąpieniu kilka konkretnych spraw, które jego zdaniem "mają szczególne znaczenie". Rzecznik mówił m.in. o sprawie śmierci Igora Stachowiaka.

Więcej TUTAJ

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy