15 listopada 2017: Fakty dnia
Parlament Europejski przyjął rezolucję o praworządności w Polsce, część posłów PO zagłosowała za przyjęciem rezolucji w PE. Ze względu na dwulecie rządów PiS ministrowie podsumowują swoją pracę. Przedstawiamy najważniejsze informacje dnia z kraju i ze świata.
Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą polski rząd do przestrzegania postanowień dotyczących praworządności i praw podstawowych, zapisanych w traktatach.
Za przyjęciem rezolucji głosowało 438 eurodeputowanych; 152 było przeciw; 71 wstrzymało się od głosu.
Europosłowie zainicjowali też własną procedurę zmierzającą do uruchomienia art. 7 traktatu wobec Polski. Wcześniej PE odrzucił projekt rezolucji przygotowany przez PiS.
Więcej informacji czytaj tutaj
Przed głosowaniem w Parlamencie Europejskim nad rezolucją ws. praworządności w Polsce eurodeputowani PO zapowiadali, że wstrzymają się od głosu. Część z nich wyłamała się jednak z ustaleń.
Za dokumentem zagłosowali: Julia Pitera, Barbara Kudrycka, Danuta Huebner, Danuta Jazłowiecka, Róża Thun i Michał Boni.
Więcej tutaj
"Pragnę kategorycznie zaprotestować przeciwko stwierdzeniom, jakie padły dziś w Parlamencie Europejskim i powiedzieć to głośno i wyraźnie - Polska jest krajem wolnym od antysemityzmu i rasizmu. Ci, którzy mówią inaczej po prostu rozmijają się z prawdą. Nie należy marginalnych incydentów utożsamiać z całym narodem" - powiedziała premier pytana o rezolucję PE.
Premier przypomniała, że w piątek w Brukseli odbędzie się kolejny szczyt Unii Europejskiej. Oceniła, że to "dobra okazja", by odnieść się do zarzutów PE. "Wygodniej jest debatować z nami o marginalnych zjawiskach, za które rządzący nie ponoszą odpowiedzialności niż o sprawach, które realnie dotyczą Polaków" - podkreśliła premier.
Więcej czytaj tutaj
Pod hasłem #Dobre2Lata w środę odbywają się konferencje prasowe ministrów w rządzie Beaty Szydło, na których przedstawiają sprawozdania z działalności resortów.
Dwa lata swoich działań podsumowali m.in. Mateusza Morawieckiego, Elżbiety Rafalskiej, Antoniego Macierewicza, Mariusza Błaszczaka, Zbigniewa Ziobro i Witolda Waszczykowskiego.
Więcej informacji tutaj
Posłowie Nowoczesnej na konferencji prasowej w Sejmie zaprezentowali ponad 40-stronicowy raport "Czarna Księga Rządów PiS". To odpowiedź na podsumowywanie przez rząd swoich dotychczasowych osiągnięć.
Każdy z ministrów rządu Beaty Szydło oceniany jest w opozycyjnym raporcie przez polityków Nowoczesnej i działającą pod patronatem tej partii Sieci Eksperckiej Lepsza Polska. Oceny dotyczą najważniejszych działań rządu i ich potencjalnie negatywnych skutków.
Więcej czytaj tutaj
"Nie ma żadnych przeszkód w dostępie do miejsca katastrofy samolotu polskiego prezydenta" - tak rosyjski MSZ odpowiada korespondentowi RMF FM Przemysławowi Marcowi w sprawie dostępu do miejsca katastrofy w Smoleńsku.
Jak wynika ze stanowiska przekazanego korespondentowi RMF FM przez rosyjski MSZ, polska strona została poinformowana w sprawie dostępu do miejsca katastrofy już w sierpniu, gdy doszło do sprzedaży terenu, na którym rozbił się polski samolot i pojawiły się wątpliwości, czy będzie można odwiedzać miejsce katastrofy.
Więcej tutaj