Reklama

13 lipca 2018: Fakty dnia

Zgromadzenie Narodowe na Zamku Królewskim w Warszawie i bojkot opozycji, mocne słowa Donalda Trumpa o NATO podczas rozmowy z Theresą May, umorzone śledztwo w sprawie dokumentów TW "Bolka". Zobacz, co jeszcze wydarzyło się dziś w kraju i na świecie.

Zgromadzenie Narodowe i bojkot opozycji

Na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie odbyło się w piątek uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego z okazji 550-lecia polskiego parlamentaryzmu i 100-lecia odzyskania niepodległości. Podczas około 38-minutowej uroczystości wysłuchano orędzia prezydenta Andrzeja Dudy. Platforma Obywatelska zbojkotowała obchody i zorganizowała swoje. Polskie Stronnictwo Ludowe i Nowoczesna po odśpiewaniu hymnu opuścili namiot, w którym odbywało się posiedzenie. 

Reklama

Więcej o orędziu prezydenta przed Zgromadzeniem Narodowym w relacji na żywo

Przeczytaj również:

Bojkot, puste krzesła, barierki. "Sytuacja się zaogni"

Bojkot Zgromadzenia Narodowego. "Opozycja w politycznym klinczu"

Dokumenty TW "Bolka" podrobione? IPN umarza śledztwo

Instytut Pamięci Narodowej poinformował, że śledztwo w sprawie sfałszowania dokumentów z teczki tajnego współpracownika SB o pseudonimie "Bolek" zostało umorzone. Funkcjonariusze gdańskiej Służby Bezpieczeństwa mieli podrabiać dokumenty na szkodę Lecha Wałęsy, pomiędzy 21 grudnia 1970 r. a 29 czerwca 1974 r. 

Jednak prokurator na podstawie zgromadzonego materiału uznał, że wskazanego wyżej czynu nie popełniono, dlatego zdecydował o umorzeniu śledztwa.

W toku dochodzenia stwierdzono, że 53 dokumenty są autentyczne. Chodzi m.in. o zobowiązanie do współpracy z SB, pokwitowania odbioru pieniędzy i doniesienia agenturalne, znajdujące się w teczce personalnej i teczce pracy tajnego współpracownika o pseudonimie "Bolek". 

Ponadto prokuratorzy ustalili, że sześć dokumentów zostało przerobionych przez ustalonych funkcjonariuszy SB. 

Więcej na ten temat tutaj (kliknij)

Spotkanie Trumpa z brytyjską premier

"USA ponoszą 90 proc. kosztów NATO, to pomaga Europie bardziej niż Stanom Zjednoczonym" - oświadczył w piątek w Londynie prezydent USA Donald Trump na wspólnej konferencji prasowej z premier Wielkiej Brytanii.

Podczas rozmowy z Theresą May dał też do zrozumienia, że akceptuje wyjście Wielkiej Brytanii z UE "w jakikolwiek sposób".

Więcej tutaj (kliknij)

Wcześniej Przed spotkaniem w Londynie w tabloidzie "The Sun" ukazał się wywiad z Trumpem, w którym prezydent powiedział m.in., że stan negocjacji Wielkiej Brytanii z Unią Europejską w sprawie brexitu "nie jest dobry". Skarżył się, że May nie posłuchała jego sugestii, jak wypracować dobre porozumienie z UE, przez co mogła zagrozić przyszłej umowie handlowej ze Stanami Zjednoczonymi. 

Trump oświadczył później, że jego wywiad dla "The Sun" to tzw. fake news (więcej tutaj)

Brytyjska policja znalazła butelkę z nowiczokiem

Brytyjscy antyterroryści poinformowali, że znaleźli butelkę z nowiczokiem, którą otruta została w tym miesiącu para w Amesbury. 

44-letnia kobieta zmarła w tydzień po kontakcie z trucizną, jej o rok starszy partner nadal przebywa w szpitalu. 

Czytaj więcej tutaj (kliknij)

Donald Tusk: Nie wahałbym się ani chwili

"Obóz rządzący chyba nie przywiązuje wagi do istoty parlamentaryzmu, stąd rozumiem decyzję opozycji o odmówieniu uczestniczenia w piątkowym Zgromadzeniu Narodowym" - mówił w piątek w programie "Fakty po faktach" w TVN24 szef Rady Europejskiej Donald Tusk. 

Były premier powiedział też, że wystartowałby w wyborach prezydenckich w 2020 r., gdyby zdecydował się na to Jarosław Kaczyński. "Nie wahałbym się ani chwili" - podkreślił.

Zobacz cały wywiad z Donaldem Tuskiem

Ile kosztował protest osób niepełnosprawnych?

Koszt 40-dniowego protestu rodzin osób niepełnosprawnych w Sejmie wynosi obecnie ok. 66 tys. zł. Nie została podjęta decyzja w sprawie obciążenia kosztami - poinformowała w piątek szefowa Kancelarii Sejmu.

Jak podkreślono, Kancelaria czeka jeszcze na fakturę za opiekę medyczną. 

Więcej na ten temat tutaj (kliknij)

Czytaj również: Iwona i Jakub Hartwich z zakazem wstępu do Sejmu

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy