12 kwietnia 2016: Fakty dnia
Nowe odczyty z nagrań z prezydenckiego tupolewa, burzliwa dyskusja podczas obrad komisji sejmowej, nowy poseł w Sejmie i list byłych pierwszych dam ws. aborcji - zobacz, co jeszcze działo się dziś w kraju i na świecie.
Stacja TVN opublikowała nieznaną dotąd wersję dźwięków z kabiny prezydenckiego Tu-154M z ostatnich minut tragicznego lotu z 10 kwietnia 2010 roku.
W magazynie "Czarno na białym" opublikowano zapis dźwięku z ostatnich 38 minut lotu prezydenckiego Tu-154M. Jak informuje TVN, to najczytelniejsza do tej pory wersja - zgrana i cyfrowo oczyszczona - i jeden z ostatnich dowodów prokuratorów.
Dzięki nowej wersji i podzieleniu zapisu dźwięku na trzy ścieżki: z radia dowódcy, drugiego pilota oraz mikrofonów z kokpitu - udało się uzyskać ok. 30-40 proc. więcej.
Opinia komisji nt. kandydatury prof. Jędrzejewskiego. Burzliwa dyskusja
Komisja sprawiedliwości pozytywnie zaopiniowała kandydaturę profesora Zbigniewa Jędrzejewskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. PiS chce, by zastąpił sędziego Mirosława Granata, którego kadencja kończy się za dwa tygodnie, 27 kwietnia. Opozycja sprzeciwiała się tej kandydaturze. Obradom towarzyszyła burzliwa dyskusja.
W trakcie obrad doszło do licznych starć między posłami PiS i opozycji. Najwięcej emocji wzbudziła dyskusja między posłanką PiS Krystyną Pawłowicz a posłanką Nowoczesnej Kamilą Gasiuk-Pihowicz.
Krystyna Pawłowicz m.in. uznała, że nie wierzy w prawnicze wykształcenie posłanki Nowoczesnej.
Nowoczesna na swoim profilu na Twitterze oceniła, że zachowanie poseł Pawłowicz jest szokujące, a atak na Gasiuk-Pihowicz został uznany za brutalny. Zobacz więcej
Wybuch gazu w Jaworznie. Nie żyje jedna osoba
Co najmniej jedna osoba zginęła w wybuchu butli z gazem w bloku przy ulicy Inwalidów Wojennych w Jaworznie w województwie śląskim.. Przedstawiciel lokalnej straży pożarnej informuje o sześciu rannych. "Dziennik Zachodni" donosi, że liczba rannych wzrosła już do dziewięciu.
Czytaj więcej
Rezolucja o Polsce w PE. Jest czwarty projekt
Czwarty projekt wpłynął od eurosceptyków z Europy Wolności i Demokracji Bezpośredniej, w skład której wchodzi m.in. Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) Nigela Farage'a. W projekcie podkreśla się, że kryzys wokół TK to wewnętrzna sprawa Polski, a UE i jej instytucje nie mają prawa w nią ingerować.
Wcześniej eurosceptyczna frakcja Europa Narodów i Wolności w Parlamencie Europejskim również złożyła projekt rezolucji o sytuacji w Polsce. W projekcie podkreślono, że UE nie może ingerować w sprawy wewnętrznej polityki państw członkowskich.
Pierwszy projekt w tej sprawie, zgłoszony przez pięć głównych frakcji w PE, wzywa polski rząd do poszanowania opinii Komisji Weneckiej w sprawie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym oraz publikacji jego wyroków. Drugi projekt złożyła frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, do której należą europosłowie PiS.
Czym właściwie jest rezolucja europarlamentu?
Byłe Pierwsze Damy piszą list ws. aborcji
Danuta Wałęsa, Jolanta Kwaśniewska i Anna Komorowska zabrały głos w sprawie aborcji. Wspólnie podpisały oświadczenie, w którym bronią dotychczasowego kompromisu aborcyjnego.
Pierwsze Damy zaznaczają na wstępie, że "z ogromnym niepokojem przyjmują koncepcję odejścia od kompromisu w sprawie ustawy antyaborcyjnej z 1993 roku".
Zdaniem żon byłych prezydentów siła kompromisu aborcyjnego polega na tym, że "od ponad dwóch dekad chroni obie strony sporu przed radykalizacją prawa - w którąkolwiek ze stron". "Dlatego zdecydowałyśmy się go bronić" - wyjaśniają.
Platforma Obywatelska skierowała do Marszałka Sejmu projekt uchwały w sprawie poszanowania kompromisu aborcyjnego uchwalonego 7 stycznia 1993 roku. Sławomir Neumann ostrzegł, że rozpętanie kolejnego sporu - tym razem dotyczącego aborcji - może w sposób nieprawdopodobny podgrzać emocje i jeszcze bardziej podzielić Polaków.
Zobacz więcej
Nastoletni zabójcy z Rakowisk - wyrok podtrzymany
Sąd Apelacyjny w Lublinie utrzymał w mocy wyrok tamtejszego sądu okręgowego, który skazał na 25 lat więzienia Kamila N. i Zuzannę M. za zabójstwo rodziców chłopaka w Rakowiskach (Lubelskie) w grudniu 2014 r.
Sąd Okręgowy w Lublinie w grudniu 2015 r. uznał, że Kamil N. i Zuzanna M. zabili rodziców chłopaka zadając im po kilkadziesiąt ciosów nożami. Sąd uznał, że działali wspólnie i w porozumieniu z zamiarem pozbawienia życia Jerzego N. i Agnieszki N.
Do zbrodni doszło w nocy z 12 na 13 grudnia 2014 r. 18-letni wtedy Kamil N. i niespełna 19-letnia Zuzanna M. zaatakowali swoje ofiary podczas snu, byli bardzo brutalni. Zadawali ciosy nożem jednocześnie obojgu małżonkom, naprzemiennie.
Cud eucharystyczny w Legnicy?
Biskup legnicki oficjalnie ogłosił podczas niedzielnej (10 kwietnia) mszy świętej w kościele św. Jacka, że dwa lata wcześniej w tym miejscu doszło do wydarzenia, które "ma znamiona cudu eucharystycznego" - poinformował "Gość Niedzielny".
"Jako Biskup Legnicki podaję niniejszym wiadomość o wydarzeniu, jakie zaszło w parafii św. Jacka w Legnicy i które ma znamiona cudu eucharystycznego. Na Hostii, która 25 grudnia 2013 roku przy udzielaniu Komunii świętej upadła na posadzkę i która została podniesiona i złożona do naczynia z wodą, po pewnym czasie pojawiły się przebarwienia koloru czerwonego" - napisał w liście biskup Kiernikowski.
Nowy poseł w Sejmie
Sejm, który we wtorek po godz. 11. rozpoczął posiedzenie zajmie się ponownie rządowym projektem nowelizacji ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium RP.
Posłowie będą też pracować nad projektem PSL ustawy o szkodach łowieckich oraz projektem PiS zmian w Prawie łowieckim. Na wstępie posiedzenia ślubowanie złożył Andrzej Melak, który objął mandat poselski po zmarłym na początku kwietnia pośle PiS Arturze Górskim.
Zobacz więcej
Ponadto:
PSL: Przełomowy pomysł w konflikcie wokół Trybunału
Jest decyzja rządu. Powstanie Akademia Sztuki Wojennej
PE za wspólnym systemem azylowym
Rada Mediów Narodowych buforem między politykami a mediami