Reklama

10 października 2015: Fakty dnia

PiS rezygnuje z własnego projektu ws. aborcji, KEP zabiera głos w sprawie, a w Parlamencie Europejskim odbywa się dziś debata na temat sytuacji kobiet w naszym kraju. Zobacz, co jeszcze wydarzyło się w Polsce i za granicą.

"Odstąpiliśmy od prac nad projektem ws. aborcji"

PiS nie przygotuje własnego projektu ws. aborcji. - Odstąpiliśmy od prac nad senackim projektem dotyczącym przerywania ciąży; stwierdziliśmy, że musimy poczekać, jakie będą wyniki prac sejmowych w sprawie przepisów aborcyjnych - poinformował w środę marszałek Senatu Stanisław Karczewski. 23 września Sejm skierował do dalszych prac w komisji projekt komitetu "Stop aborcji" przewidujący bezwzględny zakaz aborcji.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Reklama

KEP przeciw karaniu kobiet

W sprawie ewentualnej zmiany aborcyjnego prawa głos zabrała również Komisja Episkopatu Polski. "Życie każdego człowieka jest wartością podstawową i nienaruszalną; biskupi przypominają, iż nie popierają projektów zapisów prawnych, które przewidują karanie kobiet, które dopuściły się aborcji" - głosi komunikat z obrad zebrania plenarnego KEP.

Więcej na temat stanowiska biskupów czytaj tutaj

Silne fale uszkodziły sopockie molo


Wysokie fale uszkodziły dolny pomost sopockiego molo, przy którym cumują jednostki Żeglugi Gdańskiej. Marcin Kulwas, zarządca pomostu - w rozmowie z Radiem Gdańsk przyznał, że służby nie zdążyły zabezpieczyć molo przed nawałnicą. Jak wyjaśnił dolne posty są zwyczajowo demontowane po sezonie wakacyjnym. Tym razem czujność służb uśpiła piękna wrześniowa pogoda. Wiadomość o jej możliwym załamaniu - jak powiedział - dotarła dopiero 3 dni temu. Tymczasem na rozebranie pomostu potrzeba około tygodnia, wyjaśnił jego zarządca.

Straty na sopockim molo na razie trudno oszacować, ale mogą wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.  Aktualnie obowiązuje tam zakaz wstępu.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Strasburg: Debata o prawach kobiet w Polsce

Dziś w Parlamencie Europejskim o godzinie 19:00 rozpoczęła się debata o prawach kobiet w Polsce. Jakie nastroje panowały tuż przed nią sprawdzała wysłanniczka Interii w Strasburgu Agnieszka Waś-Turecka. "Ta debata ma na celu wsparcie tysięcy kobiet w naszym kraju - przekonywała eurodeputowana PO Danuta Huebner. Wiceprzewodniczący PE i europoseł PiS Ryszard Czarnecki wyliczał natomiast, w jaki sposób będzie zbijał argumenty posłów krytykujących sytuację w Polsce.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Nagrody Nobla z Chemii przyznane

Jean-Pierre Sauvage, J. Fraser Stoddart i Bernard L. Feringa zostali laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie chemii. Obaj zajmują się się miniaturowymi maszynami, działającymi w skali molekularnej.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

PiS stawia warunek ws. CETA

Warunkiem ratyfikowania umowy o wolnym handlu z Kanadą (CETA) jest obecność Polaka w międzynarodowym sądzie arbitrażowym, respektowanie przez stronę kanadyjską kwot sprzedażowych na produkty rolne i dodatni bilans handlowy Polski po okresie próbnym - wskazał w Sejmie Dominik Tarczyński (PiS).

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Akcja poszukiwawcza w Tatrach

Kilkudziesięciu TOPR-owców poszukuje w Tatrach biegacza z Zakopanego. Mężczyzna wczoraj wyszedł na trening w góry i dotąd nie wrócił. Warunki w Tatrach są trudne. TOPR po obfitych opadach śniegu ogłosił pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Na szczytach gór leży około 30 cm śniegu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Sejm Rzeczypospolitej Polskiej

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy