Reklama

Epidemia odry

Epidemia odry u granic Polski

Już niemal 600 osób zachorowało na odrę w Berlinie. Po śmierci półtorarocznego chłopca w Niemczech, powraca pomysł obowiązkowych szczepień. Politycy nie są co do tego zgodni, ale presja społeczna już się pojawiła. Pracownicy przedszkoli muszą udowodnić, że są przeciw odrze zaszczepieni - inaczej nie mogą pracować.

Jedno z liceów w Berlinie nie wpuszcza od wczoraj na lekcje uczniów, którzy nie przyjęli szczepionki. W tej szkole jeden z licealistów też poważnie choruje na odrę, co pokazuje, że problem nie dotyczy tylko małych dzieci.

Sceptyczność wśród niemieckich rodziców, podobnie jak w Polsce, rośnie. Naukowcy jednak wyliczyli, że na 16 milionów szczepień było tylko siedem poważnych powikłań, a na świecie z powodu odry ktoś co cztery minuty umiera. 

18 lutego w szpitalu w Berlinie zmarł na odrę półtoraroczny chłopiec. Na razie nie jest jasne, jak zaraziło się zmarłe dziecko. Jego przypadek zgłoszono anonimowo berlińskiemu krajowemu urzędowi spraw socjalnych i zdrowia.

Zgon małego chłopca uwidacznia, że chodzi tutaj o poważne schorzenie - oświadczył senator (minister) zdrowia w rządzie krajowym Berlina Mario Czaja.

Reklama

Czaja wezwał osoby dorosłe do sprawdzenia, czy są uodpornione na odrę. Skrytykował to, że "istnieje wielu przeciwników szczepień, którzy lekceważą odrę jako chorobę dziecięcą". Odsetek szczepionych przeciwko odrze dzieci wynosi w Berlinie 95 proc.

Odra osłabia system odpornościowy organizmu. Może wywoływać poważne komplikacje zdrowotne, w tym stany zapalne płuc i opon mózgowych.  

(j.)

Adam Górczewski

RMF FM

Reklama

Reklama

Reklama