Reklama

Tajemniczy wynik z egzaminu ósmoklasisty. Co oznacza?

Egzamin ósmoklasisty 2022 już za kilka dni. A kiedy wyniki? Podejście do testu jest obowiązkowe, aby uczeń ukończył szkołę podstawową. Presję zmniejsza natomiast fakt, że nie określono minimalnego progu, jaki należy uzyskać, by zdać egzamin ósmoklasisty. Kiedy wyniki ze sprawdzianu wiedzy uczniów i co to jest wynik centylowy? Sprawdzamy, czy ten liczy się do rekrutacji.

Egzamin ósmoklasisty 2022. Kiedy wyniki?

Egzamin ósmoklasisty 2022 odbędzie się w dniach 24-26 maja. Pierwszego dnia uczniowie zmierzą się z językiem polskim. Dzień później, 25 maja, napiszą egzamin ósmoklasisty z matematyki, a trzeciego dnia - 26 maja - z języka angielskiego lub innego języka obcego nowożytnego. Godzina rozpoczęcia egzaminu ósmoklasisty to godz. 9.00 i obowiązuje ona każdego dnia testu. 

Reklama

Zobacz także: Egzamin ósmoklasisty 2022. Uwaga! Zmiany w liście lektur obowiązkowych

Egzamin ósmoklasisty 2022 - kiedy wyniki? Na wyniki uczniom klas ósmych przyjdzie czekać ponad miesiąc. Wyniki egzaminu ósmoklasisty pojawią się 1 lipca. Już tydzień później do rąk uczniów trafi szczegółowy wynik testu. 8 lipca każdy otrzyma zaświadczenie, na którym podany będzie wynik procentowy oraz wynik na skali ‎centylowej egzaminu ósmoklasisty.

Egzamin ósmoklasisty: Wynik centylowy. Co to jest?

Wynik egzaminu ósmoklasisty wyrażony w procentach nie budzi większych wątpliwości. Jeżeli uczeń zda test na 80 procent, oznacza to, że właśnie taki odsetek punktów, zaokrąglony do liczby całkowitej, uzyskał za rozwiązanie zadań z arkusza egzaminacyjnego. Problem pojawia się przy drugiej skali i wiele osób zastanawia się, co to jest wynik centylowy i do czego służy.  

Wynik centylowy z egzaminu ósmoklasisty to odsetek liczby uczniów, także zaokrąglony do liczby całkowitej, którzy ‎uzyskali wynik taki sam lub niższy niż zdający z danego przedmiotu. Wynik centylowy pozwala w łatwy sposób ocenić, ilu osobom udało się lepiej zdać egzamin ósmoklasisty, a ile osób otrzymało niższy wynik.

Zobacz także: Egzamin ósmoklasisty 2022. Jak będą wyglądały arkusze? CKE wprowadza ważne zmiany

Wynik centylowy z egzaminu ósmoklasisty pokazuje, że na przykład, jeżeli uczeń uzyskał wynik 80 procent, to 79 procent wszystkich zdających w Polsce napisało go gorzej od nas. I to jest wynik centylowy. Z drugiej strony oznacza to, że 19 procent uczniów egzamin ósmoklasisty otrzymało lepszy wynik

Egzamin ósmoklasisty 2022: Wynik centylowy a rekrutacja

Wynik egzaminu ósmoklasisty, procentowy i centylowy, uczniowie poznają więc 8 lipca. Ani jeden, ani drugi nie wpływają jednak na to, czy egzamin zostanie zaliczony. Tego nie można nie zdać, jednak wymagane jest, by do niego przystąpić, by ukończyć szkołę podstawową. Wyniki egzaminu ósmoklasisty mają znaczenie przy rekrutacji

Czy wynik centylowy ma wpływ na przyjęcie do liceum lub technikum? Wszystkich uczniów klas ósmych uspokajamy - wynik na skali centylowej nie liczy się w rekrutacji. Nie jest więc to sposób oceny wiedzy ucznia, a jedynie dodatkowy sposób na przedstawienie wyniku egzaminu ósmoklasisty. Wynik centylowe pomaga określić ogólny poziom uzyskanego wyniku, dzięki któremu można ocenić swoje szanse w rekrutacji

Zobacz także: Egzamin ósmoklasisty z polskiego 2022. Pewniaki na egzaminie. Czego się spodziewać?

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych nie opiera się więc o wyniki centylowe egzaminu. Liczy się wynik procentowy oraz uzyskane stopnie na świadectwie. Łącznie ósmoklasista może zdobyć 200 punktów - sto za sam egzamin, a drugie tyle za oceny oraz dodatkową aktywność pozalekcyjną, w której uczeń bierze udział. 

Egzamin ósmoklasisty 2022. Arkusze CKE i odpowiedzi. Gdzie szukać?

Każdego dnia egzaminu ósmoklasisty 2022 będziemy publikować w Interii arkusze CKE oraz nieoficjalne odpowiedzi z kolejnych przedmiotów. Rozwiązania zaproponowane przez naszych ekspertów znajdziecie w zakładce "Arkusze", która niebawem pojawi się w naszym raporcie specjalnym Egzamin ósmoklasisty 2022. Arkusze egzaminacyjne i nieoficjalne odpowiedzi opublikujemy z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego.

Już teraz serdecznie zapraszamy!

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy