Reklama

Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka obcego już jutro. Jakie zadania mogą się pojawić?

Dobiega końca egzamin ósmoklasisty 2023. Już jutro, czyli 25 maja, odbędzie się egzamin ósmoklasisty z języka obcego, który zakończy tegoroczne zmagania uczniów ósmych klas. Tradycyjnie najwięcej ósmoklasistów przystąpi do egzaminu z języka angielskiego, choć nie zabraknie też osób, które napiszą egzaminy z języków: francuskiego, hiszpańskiego czy niemieckiego. Jakich zadań można się spodziewać? Co można ze sobą zabrać, a czego nie wolno mieć? Oto najważniejsze informacje o egzaminie ósmoklasisty 2023 z języka obcego.

Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka obcego. Kiedy i o której? Ile trwa?

Egzamin Egzamin ósmoklasisty 2023 2023 z języka obcego nowożytnego odbędzie się jutro, czyli w czwartek 25 czerwca. Uczniowie przystąpią do egzaminu o godz. 9. Tym samym zakończą trzydniową sesję egzaminów, których wyniki mogą zaważyć na ich przyszłości i wyborze szkoły średniej. 

Większość ze zdających będzie zdawać egzamin ósmoklasisty 2023 z języka angielskiego. W rozporządzeniu ministra edukacji i nauki jest jednak mowa o pięciu innych językach. Uczniowie zdają jeszcze języki: francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski lub włoski.

Reklama

Ile potrwa egzamin ósmoklasisty z języka obcego? Na rozwiązanie zadań uczniowie będą mieli 90 minut. To najkrótszy sprawdzian spośród wszystkich trzech, które odbywają się w tej sesji. W przypadku uczniów, którym przysługuje wydłużony czas pracy z arkuszem, egzamin potrwa 135 minut.

Zobacz więcej: Matematyka za ósmoklasistami. Arkusz CKE i odpowiedzi z egzaminu w Interii

Uczniowie, którzy z różnych powodów nie będą mogli przystąpić do egzaminu ósmoklasisty z języka obcego w maju, mają jeszcze jeden termin w czerwcu. Egzamin w terminie dodatkowym odbędzie się w środę 14 czerwca o godz. 9:00.

Egzaminy ósmoklasistów 2023 z języka obcego. Jakich zadań można się spodziewać?

W arkuszach na egzaminie ósmoklasisty z języka obcego znajdą się zarówno zadania zamknięte, jak i zadania otwarte. Za poprawne rozwiązanie zadań na teście można uzyskać maksymalnie 55 punktów.

W pierwszej części uczniowie zmierzą się z zadaniami wielokrotnego wyboru, typu prawda-fałsz oraz czytania ze zrozumieniem. W drugiej części piszący przystąpią do zadania polegającego na sformułowaniu dłuższej formy wypowiedzi (np. e-mail).

Zobacz więcej: Egzamin ósmoklasisty. Polonistka ocenia: Arkusz wcale banalny nie był

Podczas egzaminu ósmoklasisty 2023 z języka obcego sprawdzona zostanie wiedza, którą uczeń nabył podczas wszystkich lat nauki wybranego przez siebie języka obcego w szkole podstawowej. Dlatego też w tym zakresie wymagana są od zdających na egzaminie ósmoklasisty z języka obcego m.in.:

  • znajomość środków językowych,
  • rozumienie wypowiedzi,
  • tworzenie wypowiedzi,
  • reagowanie na wypowiedź,
  • przetwarzanie wypowiedzi.

Szczegółowe wymagania na teście ósmoklasisty z języka angielskiego można znaleźć w aneksie do informatora (kliknij tutaj).

Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka obcego. Co można zabrać ze sobą, a czego nie wolno mieć?

Na egzamin ósmoklasisty 2023 z języka obcego uczniowie mogą wnieść jedynie długopis lub pióro z czarnym tuszem. Na ławce może znajdować się także mała butelka z wodą.

Czego nie wolno mieć na egzaminie ósmoklasisty? Należy zaznaczyć, że podczas egzaminu ósmoklasisty nie wolno korzystać ze słowników, kalkulatora ani urządzeń telekomunikacyjnych.

Zobacz więcej: ChatGPT zaskoczył. Maturę oblał, ale teraz sobie poradził

Niedozwolone jest m.in. przeniesienie ze sobą telefonu.

Uczeń powinien mieć ze sobą legitymację szkolną lub dowód tożsamości.

Egzamin ósmoklasistów 2023 z języka obcego. Kiedy będą wyniki?

Wyniki z tegorocznych egzaminów ósmoklasisty zostaną ogłoszone w tym samym czasie - 3 lipca o godz. 8:30

Zobacz więcej: Egzamin ósmoklasisty 2023. Pierwszy tak poważny test dla ponad 500 tys. uczniów

Z kolei zaświadczenia zostaną przekazane szkołom do 6 lipca i do tego samego dnia muszą zostać wydane uczniom. Daty te są ustalone przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.

Więcej na ten temat w raporcie Egzamin raporcie Egzamin ósmoklasisty 2023 2023 w Interii, w którym znajdują się m.in. arkusze CKE oraz proponowane rozwiązania zadań opracowane przez ekspertów Interii

Zobacz także:

Kto może być zwolniony z egzaminu ósmoklasisty? Kiedy termin dodatkowy?

Dzieci z Ukrainy piszą egzamin ósmoklasisty 2023. Specjalne zasady

Egzamin ósmoklasisty 2023. Czy można nie zdać egzaminu ósmoklasisty?

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy