Reklama

Egzamin gimnazjalny 2018. Matematyka i przedmioty przyrodnicze

Matematyka, biologia, chemia, fizyka i geografia - to z tymi przedmiotami zmierzą się dziś uczniowie ostatnich klas gimnazjalnych. Do egzaminu w całym kraju przystępuje 349 tys. uczniów. Tuż po godzinach 12:00 i 14:00 uczniowie znajdą u nas arkusze CKE wraz z nieoficjalnymi rozwiązaniami zadań.

O godzinie 9:00 rozpoczął się egzamin z części przyrodniczej, który trwa 60 minut. Następnie po przerwie, o godzinie 11:00, odbędzie egzamin z matematyki i potrwa 90 minut.

Arkusze CKE zostaną opublikowane tuż po 12:00 - przedmioty przyrodnicze i po 14:00 - matematyka. W naszym raporcie specjalnym Egzamin gimnazjalny 2018  opublikujemy proponowane rozwiązania zadań obu testów. 

Wczoraj uczniowie zdawali egzamin z części humanistycznej. Arkusze i odpowiedzi z WOS-u i historii oraz języka polskiego dostępne są tutaj

Reklama

Z kolei w piątek egzamin z języka obcego będzie przeprowadzany na dwóch poziomach: podstawowym - obowiązkowym dla wszystkich gimnazjalistów i rozszerzonym - dla tych uczniów, którzy w gimnazjum kontynuują naukę wybranego języka obcego rozpoczętą w szkole podstawowej.

Zawyją syreny

W czwartek w samo południe w Warszawie i Poznaniu uruchomione zostaną syreny alarmowe. Powodem nie jest próbny alarm, lecz uczczenie 75. rocznicy wybuchu powstania w warszawskim getcie. W tym czasie uczniowie III klas gimnazjów będą pisali egzamin z wiedzy matematyczno-przyrodniczej, a konkretnie rozwiązywali zadania z matematyki.

Jak tłumaczyła dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu Marcjanna Klessa, wycie syren może być podstawą do zgłaszania zastrzeżeń dotyczących przebiegu egzaminu.  

"Po sygnałach od dyrektorów szkół rozmawiałam już na ten temat we wtorek telefonicznie z Wydziałem Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa. Dzisiaj (w środę) wysłaliśmy w tej sprawie pismo. Godz. 12.00, na którą planowany jest alarm, to czas, kiedy uczniowie będą jeszcze w trakcie egzaminu" - mówiła.  

Wyniki już w czerwcu

Testy rozwiązane przez uczniów zostaną zakodowane. Sprawdzać je będą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych. Wyniki uczniowie poznają 15 czerwca. 

Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum, ale nie można go nie zdać - nie ma określonej minimalnej sumy punktów, jaką uczeń musi uzyskać. Warto jednak walczyć o wysoki wynik na egzaminie. Jest on brany pod uwagę przy rekrutacji do szkoły ponadgimnazjalnej. Poza wynikiem z egzaminu gimnazjalnego przy rekrutacji do wymarzonej szkoły liczą się także oceny na świadectwie szkolnym. 

W przypadku kandydatów ubiegających się o przyjęcie do klas wymagających szczególnych indywidualnych predyspozycji, brane są pod uwagę wyniki sprawdzianu uzdolnień kierunkowych.


Chcesz skutecznie przygotować się do egzaminów? Zobacz, jakie to proste! Wypracowania, opracowania lektur, testy dla liceum, gimnazjum i szkoły podstawowej znajdziesz na Bryk.pl oraz na Opracowania.pl

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy