Reklama

Najcieplejszy styczeń w Europie i na świecie od 1981 roku

Tegoroczny styczeń był najcieplejszy od rozpoczęcia akcji monitorowania temperatury w 1981 roku - wynika z danych programu Copernicus.

Styczeń 2020 roku w Europie był o 3,1 stopnia Celsjusza cieplejszy niż wynosiła przeciętna temperatura w tym miesiącu w latach 1981-2010. Jego przeciętna temperatura okazała się o około 0,2 stopnia Celsjusza wyższa niż w rekordowym do tej pory styczniu 2007 roku.

Poinformował o tym w środę 5 lutego program obserwacji Ziemi Copernicus, realizowany przez Unię Europejską we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną.

"Nad dużą częścią Europy Północno-Wschodniej panowała szczególnie wysoka przeciętna temperatura. W niektórych regionach była ona aż o 6 stopni Celsjusza wyższa niż przeciętna temperatura w okresie 1981-2010, służącym jako punkt odniesienia" - stwierdza się dalej w ogłoszonym komunikacie.

Reklama

Średnia światowa temperatura tegorocznego stycznia przekroczyła bardzo nieznacznie, bo tylko o 0,03 stopnia Celsjusza, dotychczasową rekordową temperaturę w tym miesiącu, zmierzoną w styczniu 2016 roku.

Program Copernicus

Copernicus jest programem satelitarnego monitorowania Ziemi UE i Europejskiej Agencji Kosmicznej. Opiera się on na danych uzyskanych od satelitów meteorologicznych, ale także na pomiarach stacji naziemnych i informacjach zbieranych przez samoloty oraz statki. 

Podawane przez niego wyniki pomiarów i obserwacji mają za podstawę dane uzyskiwane od 1981 roku, które są najbardziej precyzyjne i wiarygodne. 

Rzecznik programu Copernicus oznajmił ponadto, że tegoroczny styczeń był prawdopodobnie najcieplejszy od końca XIX wieku.

Ciepły początek lutego

Wysokimi temperaturami w Europie rozpoczął się także luty. 

27 stopni Celsjusza zanotowano w poniedziałek 3 lutego na Sardynii (takiej temperatury w lutym na tej włoskiej wyspie nigdy wcześniej nie rejestrowano). Wiosenna aura zawitała także do Rzymu. 

Również na południu Francji temperatura sięgnęła na początku tygodnia 27 stopni.

Redakcja Polska Deutsche Welle 

Deutsche Welle

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy