Reklama

BZ WBK Press Foto, czyli świat widziany zza aparatu

Za nami 13. edycja BZ WBK Press Foto, w ramach której nagrodzono najlepsze zdjęcia 2016 roku. Gala wręczenia nagród była okazją, by nie tylko opowiedzieć o historii powstania zwycięskich fotografii, ale również zwrócenia uwagi na problemy współczesnego świata.

- Konkursu nie byłoby bez mojego zespołu. Rokrocznie przekonują oni władze banku, że warto - podkreśla Artur Sikora, dyrektor Obszaru Komunikacji Korporacyjnej i Marketingu w Banku Zachodnim WBK, mecenas wydarzenia.

Zobacz nagrodzone zdjęcia!

W tym roku nagrodzono 149 zdjęć. Nie można obok nich przejść obojętnie. Każde, chociaż tak inne, przyciąga do siebie odbiorcę. Wywołuje skrajne emocje. Przy niektórych trzeba przystanąć na chwilę, by wydobyć cały sens. Nie wszystko jest od razu zrozumiałe. Inne znów to popis warsztatu fotografa i ujęcia, które wydawałoby się jest wręcz niemożliwe do uchwycenia.

Reklama

- Po chwili wypatrujemy pośród złości, przepychanek i tłoku skuloną kobietę, jej pozbawione nadziei spojrzenie, rezygnację i apatię. Zajmuje on tylko niewielki fragment kadru, a jednak jest najważniejsza i nasz wzrok nieodparcie trafia właśnie na nią. To bardzo przejmujące zdjęcie - powiedział Piotr Janowski, przewodniczący jury 13. edycji konkursu o zwycięskim zdjęciu Szymona Barylskiego, którego reportaż z obozu uchodźców w Idomeni (Grecja) zajął także pierwsze miejsce w kategorii reportaż - wydarzenie.

Podejdź bliżej

Tegoroczne hasło konkursu "Podejdź bliżej" oddaje nie tylko warunki pracy fotoreportera, ale również potrzebę współczesnych czasów, które wymagają od nas wszystkich uwagi, ale przede wszystkim większego zaangażowania. Świat wokół nas nie stoi w miejscu. Obok problemów milionów ludzi, którzy znaleźli się w obliczu zagrożeni, na życiowym zakręcie w różnych częściach świata, nie powinniśmy przechodzić obojętnie. Ujęcia bólu i radości, zamrożone w klatce aparatu, pozwalają odbiorcy stać się częścią wydarzeń. Uczą wrażliwości.

Opowieść o uchodźcach, tak nagłaśnianym przez media temacie ostatnich kilkunastu miesięcy, może mieć różne oblicze i formę. W końcu to nie tylko setki tysięcy osób, które uciekają z terenów objętych wojną i szukają szansy na lepsze życie w odległych zakątkach świata. To także przeszłość, która wraca do nas po wielu latach i przypomina o brutalnych czasach.

Wskazuje na to fotoreportaż z Londynu, z tzw. "Małej Polski", autorstwa Karoliny Jonderko. - Opowieść o uchodźcach, to nie tylko powstańcy warszawscy, żołnierze walczący pod Monte Casino, zesłańcy syberyjscy. To osoby, które nie mogły wrócić do Polski ze względu na panującą władzę. Schronienie znaleźli w Wielkiej Brytanii. Usłyszałam od nich wiele historii. Strasznych, ale też opisujących przejawy ogromnej dobroci. Praca z człowiekiem, poznawanie go - tym dla mnie jest fotografia. Uczy empatii - mówi podczas odbierania nagrody Jonderko.

Zdjęcia, które poruszają

- To była wyjątkowa pod względem liczby zgłoszeń edycja BZ WBK Press Foto. Do konkursu napłynęło ponad 8 tys. zdjęć od łącznie 531 fotoreporterów - mówiła na otwarciu gali wręczenia nagród w konkursie prowadząca Agnieszka Hyży.

W trzynastej już edycji BZ WBK Press Foto, podobnie jak podczas wcześniejszych, nagrodzono zdjęcia pojedyncze i seryjne (fotoreportaże) w sześciu kategoriach (sport, natura, kultura i sztuka, portret, życie codzienne, wydarzenie).

Pojawiły się zdjęcia będące zapisem smutnych wydarzeń minionego roku, tj. wojna w Donbasie i Syrii, prezentujące kolejną odsłonę kryzysu migracyjnego na południu Europy, pokazujące ludzi na granicy życia i śmierci, w obliczu tragedii i niepewności.

- Ofensywa w Mosulu doprowadziła do wyzwolenia części terytorium z rąk fundamentalistów Państwa Islamskiego. Chrześcijanie mogli wrócić do swoich miast, do zniszczonych domów, odprawić pierwsze od dłuższego czasu msze. Fotografia, która opisuje świat często musi być podawana odbiorcy w odpowiednim kontekście. Trzymajcie kciuki za wszystkie osoby, które tam (na Bliskim Wschodzie - przyp. red.) żyją i decydują się na pozostanie, pomimo trudnej sytuacji - mówi Maciej Moskwa, który zajął pierwsze miejsce w kategorii życie codzienne.

Wspomnienia radości

To był niespokojny rok, przepełniony wydarzeniami, które nie powinny nigdy się wydarzyć. Z drugiej strony był to czas, gdy, jakby na paralelnym torze, zdarzyło się wiele dobrego. Mistrzostwa Europy w piłce nożnej, festiwale muzyczne, Światowe Dni Młodzieży - nie umknęły uwadze ani fotografów, ani jury. Sposób opowiadania historii, wykorzystując do tego jedynie osiem zdjęć (limit do reportażu) to wyczyn sam w sobie.

- Fotografuję Open'er Festival praktycznie od samego początku. Praca jest mecząca. Po kilku kolejnych razach, gdy ponownie jesteś w tym samym miejscu, a obok jest mnóstwo fantastycznych fotografów, zrobić takie zdjęcie, które zostało wyróżnione, to nie lada wyzwanie. Czuję się fantastycznie - mówi Renata Dąbrowska, która zajęła pierwsze miejsce w kategorii kultura i sztuka.

- Dobrze, że są takie konkursy. Wszystkich na sali łączy pasja do fotografowania. Mam nadzieje, że nigdy nie zgaśnie - mówił podczas gali przewodniczący jury Piotr Janowski.

Prace laureatów - zanim wyruszą w podróż po Polsce - można zobaczyć w siedzibie Banku Zachodniego WBK w Warszawie. Decyzje o przyznaniu nagród za najlepsze prace 2016 r. podjęło jury pod przewodnictwem Piotra Janowskiego w składzie: Joanna Kinowska, Waldemar Kompała, Chris Niedenthal i Monika Szewczyk-Wittek. 

wd

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Santander Bank Polska

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy