Reklama

Wielka Brytania rezygnuje z Erasmusa. "Ciężka decyzja"

Wielka Brytania rezygnuje z udziału w akademickim programie Erasmus - poinformował premier Boris Johnson. W miejsce Erasmusa brytyjski rząd powoła nowy schemat wymiany studenckiej. Patronem programu ma być angielski matematyk Alan Turing.

Jak przyznał cytowany przez BBC premier Boris Johnson, decyzja o opuszczeniu Erasmusa była "ciężka". Zaznaczył jednocześnie, że dzięki nowemu programowi studenci "otrzymają możliwość nauki nie tylko w europejskich uniwersytetach, ale w najlepszych uczelniach na świecie". 

Decyzja o rezygnacji z Erasmusa to pokłosie brexitu. Obecnie trwa okres przejściowy po brexicie, który upłynie 31 grudnia. Formalnie Wielka Brytania wystąpiła z Unii Europejskiej 31 stycznia tego roku.

Unia Europejska krytykuje decyzję Wielkiej Brytanii

Michel Barnier, unijny negocjator umowy wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty Europejskiej, przyznał, że żałuje tej decyzji.

Reklama

- Rząd brytyjski podjął decyzję o zaprzestaniu udziału w programie wymiany studenckiej Erasmus. Poziom ambicji, dotyczący swobodnego przepływu obywateli, nie jest na tym samym poziomie, co nasze historyczne więzi - skomentował.

Brytyjczycy chętnie korzystali z Erasmusa

W programie wciąż będą mogli brać udział studenci z Irlandii Północnej. Natomiast brytyjski rząd wprowadził już nowe przepisy imigracyjne dotyczące studentów.

Wcześniej prawie połowa brytyjskich studentów, którzy uczestniczyli w akademickiej wymianie, czyniła to w ramach Erasmusa. Jak podaje BBC, w 2017 roku ponad 16 tysięcy brytyjskich studentów wyjechało na zagraniczne uczelnie dzięki programowi. Natomiast w Wielkiej Brytanii w ramach wymiany studenckiej Erasmus uczyło się ponad 31 tysięcy studentów.

Podwojony budżet Erasmusa

Niedawno Komisja Europejska podwoiła budżet Erasmusa. Środki na program w ramach perspektywy na lata 2021-2027 wynosić będą 26 miliardów euro. To o ponad połowę więcej niż w latach 2014-2020.  

Na większym budżecie zyskuje Polska. Zwykle roczne kwoty dla naszego kraju z programu Erasmus nie przekraczały 120 mln euro. Wyjątkiem jest trwający rok, kiedy Warszawa otrzymała 200 mln euro. Od 2021 roku kwota ta będzie jeszcze wyższa. W nowej perspektywie roczny budżet Erasmusa dla Polski wyniesie około 300 mln euro.

Wielka Brytania była na czwartym miejscu w rankingu najczęściej wybieranych destynacji przez uczestników programu Erasmus.

Więcej o programie Erasmus przeczytacie tutaj


INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy