Reklama

W. Brytania: Kolejny pozew w związku z Brexitem

Brytyjski rząd czeka kolejna batalia prawna w związku z Brexitem. Sąd Najwyższy w Londynie jeszcze nie rozważył argumentów za i przeciw roli parlamentu w zainicjowaniu rokowań o opuszczeniu Unii Europejskiej, a już premier Theresa May oczekuje kolejnego pozwu.

Obecnie premier May walczy o prawo do samodzielnego uruchomienia artykułu 50. Traktatu Lizbońskiego, regulującego tryb opuszczenia Unii.

Nowy pozew dotyczy jeszcze mniej znanego artykułu 127. porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym. Wniesie go dwóch konserwatystów z przeciwnych biegunów: Peter Wilding, który podobno wymyślił sam termin Brexit, ale głosował przeciwko, i Adrian Yalland, który był za.

Obaj zgadzają się, że sprawa Brexitu jest już przesądzona, ale nie musi on oznaczać całkowitego zerwania z jednolitym rynkiem. A nawet wręcz nie może, gdyż głosowanie w referendum dotyczyło tylko członkostwa w Unii, a nie w szerszym od niej Europejskim Obszarze Gospodarczym, który tworzy strefę wolnego handlu.

Adrian Yalland powiedział, że zrywając to porozumienie rząd działałby nielegalnie. Peter Wilding stwierdził zaś, że nie chodzi o powstrzymanie Brexitu, lecz o jego kształt i o to, by nie zaszkodził ani Wielkiej Brytanii, ani Europie.

Reklama

Informacyjna Agencja Radiowa

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy