Reklama

"UE nie może traktować Wielkiej Brytanii jak dezertera"

Dziś wieczorem premier Theresa May przyjmie w Londynie przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Martina Schultza. Potem spotka się z nim jeszcze burmistrz Londynu Sadiq Khan. Schultz jest orędownikiem jak najszybszego sfinalizowania Brexitu, ale nie chce Brytyjczyków karać za wystąpienie z Unii.

Martin Schultz jako pierwszy, zaraz po referendum, ponaglał Wielką Brytanię do wszczęcia formalnej procedury wystąpienia z Unii: "Nie mamy czasu do stracenia. Brytyjski rząd powinien jak najszybciej uruchomić artykuł 50".

Jednak już kilka dni później Schultz mówił reporterom: "Myślę, że wrzesień mógłby być momentem uruchomienia artykułu 50". I to mimo, że nowa premier Theresa May przesunęła termin co najmniej do stycznia.

Schultz jest nastawiony do Brytyjczyków mniej krytycznie niż szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, który uważa, że Londyn musi ponieść konsekwencje, by odstraszyć inne państwa Unii od potencjalnych "exitów". Schultz pisał w lipcu w artykule w "Guardianie": "Unia nie może traktować Wielkiej Brytanii jak dezertera - można negocjować bez urazy".

Reklama

Informacyjna Agencja Radiowa
Dowiedz się więcej na temat: Brexit

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy