Reklama

Królowa Elżbieta II może zablokować Brexit

Czy sprawa opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię została już przesądzona? Okazuje się, że nie. "Super Express" przedstawia dwa możliwe scenariusze, które mogą skutecznie zablokować Brexit.

Brexit w czwartkowym referendum poparło 51,9 proc. głosujących, pozostanie w Unii Europejskiej - 48,1 proc. obywateli. Frekwencja wyniosła 72,2 proc. Premier David Cameron zapowiedział, że wola narodu zostanie uszanowana, a w październiku przekaże władze swojemu następcy.

Wielka Brytania już płaci za Brexit!

Sprzeciw królowej Elżbiety II

"Super Express" podaje jednak, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie jest wcale przesądzone. Brexit zablokować może królowa Elżbieta II.

Reklama

Zgodnie z obowiązującym prawem sprzeciw królowej może spowodować, że wynik referendum zostanie uznany za nieważny. Elżbieta II "może nie podpisywać stosownej ustawy parlamentarnej wobec groźby rozpadu królestwa".

Szkoci chcą zostać w Unii Europejskiej

Możliwość zablokowania Brexitu sprawdzają Szkoci. Trwa spór prawników o to, czy zgodę na wyjście Wielkiej Brytanii z UE musi wyrazić również szkocki parlament.

Szefowa Szkockiej Partii Narodowej Nicola Sturgeon już w piątek zapowiedziała, że wiąże przyszłość kraju z Unią Europejską (62,2 proc. przeciwników Brexitu), zasugerowała także konieczność przeprowadzenia ponownego referendum nt. pozostania Szkocji w Wielkiej Brytanii.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama