Reklama

David Davis: Imigranci w Wielkiej Brytanii nie będą obywatelami drugiej kategorii

"Imigranci w Wielkiej Brytanii nie będą obywatelami drugiej kategorii" - zapewnia minister do spraw brexitu. W piątek na szczycie w Brukseli premier Theresa May zapewniała, że ci, którzy od co najmniej pięciu lat mieszkają na Wyspach, będą mogli tam legalnie pozostać, a rodziny mieszane nie będą rozdzielane.

Szczegóły propozycji mają być przedstawione jutro w parlamencie w "około 15-stronicowym dokumencie", ale minister Davis zapewniał w wywiadzie dla telewizji BBC, że obcokrajowcy w Wielkiej Brytanii nie będą obywatelami "drugiej kategorii". 

"Imigranci będą mieli de facto takie same uprawnienia jak obywatele brytyjscy" - zapewniał minister do spraw brexitu. 

Davis zastąpi Theresę May?

Davis był też pytany o sprawy krajowe i doniesienia, że to on miałby zastąpić Theresę May na stanowisku premiera. Zapewnił, że tak nie będzie, a szefowa brytyjskiego rządu dobrze pełni funkcję i podejmuje "dobre, odważne i rozważne decyzje". Jak podkreślił, jej gabinet "nie wykonuje nerwowych ruchów".

Reklama

Przedterminowe wybory w Wielkiej Brytanii

David Davis poinformował też, że to on wpadł na pomysł wcześniejszych wyborów w Wielkiej Brytanii. Konserwatyści wygrali je, ale do tej pory nie podpisali umowy koalicyjnej z Demokratyczną Partią Unionistyczną Irlandii Północnej (DUP). 

Minister zapewnił, że bierze odpowiedzialność za ten pomysł "podobnie jak 20 innych ministrów w rządzie, którzy uznali, że jest dobry". David Davis mówił też, że liczył na lepszy wynik Partii Konserwatywnej. 

Tymczasem, wykorzystując brak porozumienia w sprawie koalicji, szef opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn nie wykluczył, że będzie dążył do wcześniejszych wyborów. Nie wiadomo jednak, jaki będzie rezultat rozmów Partii Konserwatywnej z Demokratyczną Partią Unionistyczną Irlandii Północnej.

Informacyjna Agencja Radiowa

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy