Reklama

Cameron w konszachtach z Kaczyńskim? Szef MSZ Luksemburga zaskakuje

Szef MSZ Luksemburga Jean Asselborn ostrzegł w wywiadzie dla niedzielnego wydania "Tagesspiegla", że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej może wywołać "efekt domina" w Europie Środkowej i Wschodniej. Polityk zasugerował jednocześnie, że David Cameron i Jarosław Kaczyński "są w konszachtach" ze względu na swoje podejście do Unii Europejskiej.

Szef MSZ Luksemburga nie obawia się jednak negatywnych skutków Brexitu na Zachodzie.


"Nie można wykluczyć, że Brexit doprowadzi do efektu domina w Europie Wschodniej" - powiedział Asselborn dziennikarzom wydawanej w Berlinie gazety.

Jak zaznaczył, Londyn mocno forsował swego czasu rozszerzenie Unii na Wschód w celu powiększenia wspólnego rynku, a nie po to, by umacniać polityczną jedność kontynentu.

"Czasami zadaję dzisiaj sam sobie pytanie, czy nie istnieje przypadkiem ciche porozumienie między Cameronem a przewodniczącym polskiej partii rządzącej PiS Jarosławem Kaczyńskim" - mówił polityk.

Reklama

"Wydaje się, że obaj ze względu na swoje krytyczne podejście do Unii są ze sobą w konszachtach" - powiedział szef luksemburskiej dyplomacji. 

Dwa sondaże dają przewagę przeciwnikom Brexitu

Dwa opublikowane w niedzielę sondaże - dla "Mail on Sunday" i "Sunday Times" - dają nieznaczną przewagę przeciwnikom wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. 

Oba badania przeprowadzono po zamachu na deputowaną Partii Pracy Jo Cox, która zginęła 16 czerwca.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama