Reklama

Brytyjska prasa o rasistowskich atakach na Polaków

Gazeta "The Independent" opisuje przypadki rasistowskiego zachowania Brytyjczyków wobec między innymi Polaków. Ich przyczyną ma być wynik referendum unijnego na Wyspach.

Ponad sto przypadków przestępstw na tle rasowym odnotowała brytyjska policja po tym, jak Brytyjczycy w referendum zdecydowali o opuszczeniu Unii Europejskiej. Przypomnijmy, że zwolennicy Brexitu przekonywali społeczeństwo m.in. argumentami o napływie obcokrajowców z biedniejszych krajów Wspólnoty.

Wśród ofiar są między innymi Polacy, stanowiący najliczniejszą europejską mniejszość narodową na Wyspach. "The Independent" opisuje przypadek Agaty Brzeźniak, która przyjechała do Wielkiej Brytanii w wieku 17 lat, a obecnie jest na drugim roku doktoratu z chemii. Na Wyspach mieszka już osiem lat.

Reklama

"Anglia to mój dom. Czułam się tu doceniona, żyło mi się bezpiecznie" - to słowa Polki dla "The Independent".

"Jak wielu Polaków żyjących na Wyspach obawiałam się, że wynik referendum unijnego spowoduje wzrost nietolerancji, dyskryminacji i rasizmu. Nie sądziłam jednak, że będzie to tak nagłe, gwałtowne i podszyte agresją" - powiedziała.  

Jak twierdzi Brzeźniak, kilka godzin po ogłoszeniu wyników referendum podeszła do niej kobieta, która spytała ją o kraj pochodzenia. Pani Agata odpowiedziała jej, że jest Polką. Wtedy usłyszała, że powinna "zacząć się bać" i będzie musiała uzyskać wizę, jeżeli chce zostać w "moim" kraju.

"Jej jadowity uśmiech i sposób, w jaki na mnie patrzyła, spowodował, że się rozpłakałam" - relacjonuje Brzeźniak.

Antyimigranckie wystąpienia w Londynie. "Dość polskiego robactwa"

Kolejny atak na polską społeczność na Wyspach Brytyjskich

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Brexit | Polacy na Wyspach

Reklama

Reklama

Reklama