Reklama

Brexit: Spiker Izby Gmin blokuje plany Johnsona

W związku z decyzją, jaką podjął spiker Izby Gmin Johna Bercow, brytyjski parlament nie zagłosuje nad poparciem porozumienia z Unią Europejską w sprawie brexitu.

Spiker Izby Gmin John Bercow nie zgodził się na poddanie rządowego wniosku pod głosowanie.  

Zgodnie z regulaminem podczas jednej sesji ta sama ustawa nie może być głosowana dwa razy, o ile nie zmieniły się zasadniczo okoliczności, a jak wyjaśnił Bercow, w jego opinii nic takiego nie zaszło.

"Spiker odebrał szansę na spełnienie woli Brytyjczyków"

Boris Johnson jest rozczarowany decyzją spikera Izby Gmin Johna Bercowa, który "odebrał szansę na spełnienie woli Brytyjczyków" - oświadczył w poniedziałek rzecznik premiera W. Brytanii. Bercow nie zgodził się, by posłowie głosowali tego dnia nad umową z UE.

Reklama

Rząd planował w poniedziałek poddać porozumienie pod głosowanie Izby Gmin, ponieważ nie doszło do tego w sobotę. Posłowie przyjęli bowiem poprawkę, która wstrzymuje poparcie dla porozumienia do czasu przyjęcia i wejścia w życie niezbędnych ustaw związanych z brexitem.

Bercow wyjaśnił, że parlamentarny regulamin nie pozwala na ponowne poddanie tego samego projektu ustawy pod głosowanie podczas tej samej sesji, o ile nie zmieniły się w znaczący sposób okoliczności, a w jego opinii do niczego takiego nie doszło.

PE: Teraz kolej na ruch brytyjskiego parlamentu

Grupa sterująca ds. brexitu Parlamentu Europejskiego uważa, że w sprawie umowy o brexicie ruch należy teraz do brytyjskiego parlamentu. PE powinien poczekać z ratyfikacją porozumienia na Izbę Gmin - poinformował w poniedziałek szef grupy Guy Verhofstadt.

"Grupa sterująca ds. brexitu spotkała się dziś po południu, aby omówić najnowsze wydarzenia w Wielkiej Brytanii. Uzgodniliśmy, że doradzimy Konferencji Przewodniczących, aby poczekała na pełną ratyfikację ze strony Wielkiej Brytanii, zanim Parlament Europejski zagłosuje nad umową. Teraz wybór należy do parlamentu brytyjskiego" - napisał na Twitterze Verhofstadt, który jest głównym negocjatorem brexitu z ramienia PE i należy do grupy Odnowić Europę.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy