Reklama

Święto Trzech Króli 2022. Czy 6 i 7 stycznia są wolne od pracy?

Święto Trzech Króli coraz bliżej. A wraz z nim tradycyjne pytanie - czy 6 stycznia jest dniem wolnym od pracy? W tym roku Trzech Króli wypada w czwartek, dlatego do zapytań o 6 stycznia dołączają także pytania dotyczące 7 stycznia, czyli piątku. Wielu z nas kusi bowiem perspektywa pierwszego długiego weekendu w 2022 roku. Zatem: czy 6 i 7 stycznia są wolne od pracy? Odpowiadamy.

Uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana w Polsce potocznie świętem Trzech Króli obchodzona jest 6 stycznia i skupia się na pokłonie mędrców ze Wschodu, zaś w Kościołach Wschodnich na chrzcie Jezusa w Jordanie. Święto Trzech Króli nazywane jest także "świętem Epifanii". Jest ono jednym z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół - (w III wieku w Kościele Wschodnim, zaś w IV wieku w Kościele Zachodnim).

Święto Trzech Króli. Czy 6 stycznia jest wolny od pracy?

Czy święto Trzech Króli jest wolne od pracy? Od 2010 roku już tak. Wtedy to zmieniono decyzję władz PRL z 1960 roku i uchwalono zmiany w Kodeksie pracy. Jedną z nich było wpisanie 6 stycznia do katalogu dni wolnych od pracy. Pierwsze wolne od pracy święto Trzech Króli wypadło w 2011 roku.

Reklama

6 stycznia jest dniem wolnym pracy także w innych krajach. Między innymi we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Austrii czy Szwajcarii.

A co z 7 stycznia? Czy jest wolny od pracy?

W 2022 roku święto Trzech Króli wypada w czwartek. Dlatego wielu z nas zadaje sobie pytanie, czy następujący po nim piątek - 7 stycznia - także jest wolny od pracy. Gdyby tak było już na początku roku moglibyśmy się cieszyć długim weekendem.

Niestety sprawa nie jest tak prosta, jak w przypadku święta Trzech Króli, które jest dniem wolnym od pracy z mocy ustawy. Jeśli chodzi o 7 stycznia, decyzja należy do pracodawcy. Nowy Rok w 2022 wypada bowiem w sobotę i w związku z tym należy się za niego dzień wolny. Pracodawca może zdecydować, że będzie nim właśnie 7 stycznia. Czy tak się stanie, zależy jednak od konkretnego pracodawcy.

Jeśli jednak bardzo zależy wam na długim weekendzie, a akurat w waszej firmie 7 stycznia nie będzie wolny od pracy za Nowy Rok, zawsze pozostaje możliwość wzięcia dnia urlopu. 

Święto Trzech Króli. Tradycyjne orszaki pod hasłem "Dzień dziś wesoły"

W wielu miastach 6 stycznia organizowane są tzw. Orszaki Trzech Króli, którym towarzyszy wystawianie jasełek oraz tzw. widowisk herodowych. Pierwszy Orszak Trzech Króli w Polsce ruszył w roku 2009. W 2020 roku w wydarzeniu wzięło udział ok. 1,3 mln uczestników w 872 miejscowościach w kraju. Podobne orszaki organizowane są obecnie także za granicą. Najważniejszym punktem świętowania jest msza święta, która rozpoczyna lub kończy orszak.

Orszaki Trzech Króli w 2022 roku odbędą się 6 stycznia zgodnie z aktualnymi wytycznymi Ministerstwa Zdrowia i Sanepidu. Hasłem przewodnim będą słowa "Dzień dziś wesoły" zaczerpnięte z kolędy "Z narodzenia Pana". Tym razem organizatorzy proponują m.in. Bieg Trzech Króli.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy