Reklama

Obostrzenia na sylwestra 2021. Jakich restrykcji trzeba przestrzegać?

15 grudnia 2021 r. w życie weszły nowe obostrzenia obejmujące sylwestra oraz święta. Jakie limity będą obowiązywały w ostatnią noc roku i czy rygor sanitarny pozwoli na organizację imprez?

Już po raz drugi nowy rok powitamy w cieniu pandemii. Tym razem jednak rząd nie zakłada kolejnego zaostrzania obostrzeń czy zamykania nas w domach.

Sylwester 2021 - obostrzenia w restauracjach, hotelach i placówkach kultury

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów od 15 grudnia obowiązują nowe, bardziej rygorystyczne zasady sanitarne, związane z dużą dynamiką zachorowań na COVID-19 oraz pojawieniem się w Polsce wariantu Omikron. Do tej pory limity w lokalach gastronomicznych, hotelach czy pensjonatach wynosiły 50% pełnego obłożenia. Teraz zostały one zmniejszone do 30%. Ta sama zasada dotyczy kin, teatrów czy sal koncertowych. Dodatkowo w przypadku lokali gastronomicznych minimalna odległość między stolikami musi wynosić 1,5 m.

Reklama

Osoby planujące kilkudniowy wyjazd sylwestrowy, uroczystą kolację w restauracji czy udział w koncercie noworocznym muszą się więc liczyć z mniejszą liczbą dostępnych miejsc. Trzeba jednak zaznaczyć, że tak jak do tej pory, obostrzenia nie dotyczą osób zaszczepionych. Nie wliczają się one do limitu, pod warunkiem, że przedstawią paszport covidowy lub zaświadczenie o przyjęciu pełnej dawki szczepionki.

Mówiąc o obostrzeniach na sylwestra, warto również wspomnieć o tym, że cały czas panuje obowiązek noszenia maseczek w  przestrzeni publicznej w pomieszczeniach zamkniętych oraz na zewnątrz, gdy niemożliwe jest zachowanie odpowiedniego dystansu.

Sylwester 2021 - obostrzenia w klubach i dyskotekach

Prawdopodobnie najbardziej kontrowersyjnym elementem nowego rozporządzenia było czasowe zamknięcie dyskotek, klubów nocnych oraz innych miejsc, oferujących przestrzeń do tańca (z wyjątkiem klubów sportowych), aż do końca stycznia 2022 r. Okazuje się jednak, że rząd postanowił zmienić ten zapis i złagodzić obostrzenia na sylwestra.

Taka deklaracja padła podczas ostatniej konferencji z udziałem Ministra Zdrowia, natomiast we wtorek 22 grudnia 2021 r. Wojciech Andrusiewicz oficjalnie ją potwierdził. - Na Sylwestra będą otwarte kluby i dyskoteki, będzie można w reżimie sanitarnym celebrować nadejście Nowego Roku; rozporządzenie obostrzeniowe zostanie znowelizowane - powiedział.

Oznacza to, że imprezy sylwestrowe będą mogły się odbyć, pod warunkiem, że będzie na nich maksymalnie 100 osób. Planowane są również imprezy plenerowe, jednak w tym roku będzie ich znacznie mniej. Ze względu na niebezpieczeństwo związane z rozprzestrzenianiem się wirusa, większość miast zrezygnowała z tego pomysłu. Mimo znacznego zagrożenia, największą imprezę sylwestrową na powietrzu w Zakopanem organizuje TVP.

Obostrzenia sylwestrowe dla osób świętujących w domach

W przeciwieństwie do ubiegłego roku tym razem rząd nie wprowadził limitów osób, które mogą przebywać pod jednym dachem, nie obowiązuje również zakaz przemieszczania się. Z pewnością jest to dobra wiadomość dla wszystkich, którzy planują powitanie nowego roku w domu. Zgodnie z prawem mogą one zaprosić dowolną liczbę gości, nie przejmując  się żadnymi limitami. Jednak mimo że sylwester w zaciszu domowym jest zwolniony z obostrzeń, warto zachować rozwagę.

 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Sylwester | Sylwester 2021 | obostrzenia | nowe obostrzenia

Reklama

Reklama

Reklama