Reklama

Wigilia 2022. Czy 24 grudnia jest wolny od pracy?

Wigilia wolna od pracy to w 2022 roku szansa dla wielu osób na spokojne przygotowania do świątecznej kolacji. Zamiast w pośpiechu udać się po pracy na zakupy, a następnie do domu, pracownicy spędzą ten dzień z rodziną już od samego rana. Jednak nie wszyscy będą mogli skorzystać z tego przywileju. Czy 24 grudnia jest wolny od pracy? Kto musi iść do pracy w Wigilię 2022? Wyjaśniamy.

Wigilia 2022. Kiedy wypada?

Wigilia i pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia przypadają jak zawsze - 24 i 25 grudnia. W tym roku Wigilia wypada więc w sobotę, a pierwszy dzień świąt w niedzielę. Dla tych, którzy liczyli na święta Bożego Narodzenia w środku tygodnia, aby mieć więcej wolnego, układ ten może wydawać się niefortunny.

Wigilia 2022. Czy 24 grudnia trzeba iść do pracy?

Wigilia jest postrzegana jako święto inaugurujące Boże Narodzenie. Jednak dzień ten nie jest świętem ani kościelnym, ani państwowym. Zatem wszyscy pracownicy, którzy nie wezmą tego dnia urlopu, zobowiązani są pójść do pracy.

Reklama

W wielu firmach w Wigilię zatrudnieni mogą liczyć na wcześniejsze wyjście z pracy, gdyż życzliwi pracodawcy zwalniają ich kilka godzin wcześniej. Ze względu jednak na to, iż w tym roku Wigilia wypada w sobotę 24 grudnia, to dla wielu pracowników będzie to w praktyce dzień wolny.

Wigilia 2022. Kto musi iść do pracy 24 grudnia?

Wigilia wolna od pracy w tym roku będzie miała miejsce w wielu zakładach pracy. Niestety, w sobotę 24 grudnia nie wszyscy mogą liczyć na wolne od obowiązków w pracy. Dotyczy to przykładowo stacji paliw, placówek handlowych oraz aptek. Osoby zatrudnione w handlu mogą pracować tylko do godziny 14. To gwarantuje im ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni.

W Wigilię w swoim miejscu pracy muszą stawić się również:

  • osoby zatrudnione w transporcie i komunikacji,
  • pracownicy gastronomii i hotelarstwa,
  • osoby wykonujące służbę w straży pożarnej, policji i pogotowiu ratunkowym,
  • pracownicy zatrudnieni przy ochronie mienia,
  • osoby pracujące w zakładach służby zdrowia, jednostkach gospodarki komunalnej i innych zakładach świadczących usługi dla społeczeństwa.

Zobacz też:

Niedziele handlowe w grudniu 2022. Kiedy zrobisz zakupy świąteczne?

Boże Narodzenie 2022: ceny choinek. Ile kosztuje sztuczna, ile żywa? Po ile jodła i świerk?

Polacy ostro przycinają budżet na prezenty. Niektórzy nie kupią ich wcale

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Wigilia | Boże Narodzenie 2022 | dni wolne od pracy

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy