Reklama

Twój pies boi się fajerwerków? Tak pomożesz pupilowi przetrwać sylwestra

Koniec roku to dla naszych pupili okres, w którym są narażone na stres i wiele nieznanych im bodźców. Przedświąteczne zamieszanie w spokojnym dotychczas domu, fajerwerki i noworoczne szaleństwa powodują, że zwierzęta mogą w tym czasie zachowywać się niespokojnie. Zobacz, co zrobić, aby pomóc swojemu zwierzakowi.

Podczas gdy my szykujemy się na całonocną zabawę i powitanie Nowego Roku, nasi czworonożni przyjaciele przeżywają wiele negatywnych emocji. Głośne odgłosy dudniącej muzyki, rozbłyski i huki na niebie związane z odpalaniem fajerwerków czy też wszechobecny zapach spalenizny sprawiają, że pies jest wystraszony, boi się i panikuje - pamiętajmy, że słuch i węch u psa są o wiele bardziej rozwinięte i wrażliwe niż u ludzi. Jednak trzymając się kilku prostych zasad możemy sprawić, że pies będzie spokojniejszy i razem z nami przetrwa Sylwestra.

Reklama

Jak przygotować psa na sylwestra?

Niezależnie od tego, czy masz w bloku w centrum miasta szczeniaka i nie wiesz, jak będzie on reagował na gwałtowne dźwięki i odgłosy otoczenia, czy wraz z dorosłym psem mieszkasz na - zazwyczaj cichej i spokojnej - wsi, postaraj się stopniowo przyzwyczajać zwierzaka do hałasu. Idealnym sposobem na odczarowanie wystrzału fajerwerków jest odtwarzanie dostępnych w Internecie odgłosów noworocznych hałasów, na przykład w czasie zabawy lub pory karmienia, początkowo na niskim poziomie głośności. Z czasem będziesz w stanie zwiększyć sztuczny hałas, a twój pies zacznie kojarzyć huk petard z mile spędzonymi momentami w towarzystwie swojego właściciela.

Staraj się nie podawać psu przysmaków, jeżeli jest wystraszony lub szczeka. Takie zachowanie może przynieść odwrotny skutek - pies zacznie myśleć, że dając głośny upust swoim emocjom zachowuje się prawidłowo. Możesz natomiast sowicie nagrodzić psa w momencie, kiedy hałas za oknem ucichnie, a twój przyjaciel nawet na niego nie zareaguje.

Jak spacerować z psem w sylwestra i Nowy Rok?

W okresie noworocznym postaraj się zrezygnować z długich spacerów i nie spuszczaj psa ze smyczy. Nawet najwierniejsi pupile, którzy zawsze spokojnie spacerują przy nodze swojego właściciela mogą spanikować i zapomnieć o wszystkim, czego się nauczyli. Uciekający i spanikowany pies nie pozwoli ci nad sobą zapanować, a jedynie wpadnie w amok. Staraj się wyprowadzać psa krócej niż zazwyczaj, zawsze na smyczy i w miarę możliwości w miejsca, które są mu znane i w których nie czekają na niego wystrzałowe niespodzianki.

Pamiętaj także, aby do obroży czy szelek, na których wyprowadzasz psa, przywiesić adresówkę z imieniem i numerem telefonu - w razie rozdzielenia pomoże ona w powrocie do domu.

Bezpieczna kryjówka dla psa w sylwestra

Niektóre psy w momencie pojawienia się huku będą próbowały znaleźć sobie kryjówkę, w której będą chciały przeczekać - w ich mniemaniu - zagrożenie. Może to być np. kąt ciemnej szafy czy przestrzeń pod łóżkiem. Warto już przed sylwestrem obserwować swojego psa, sprawdzić gdzie szuka sobie takich kryjówek i upewnić się, że są one dla niego bezpieczne.

Pamiętajmy także o tym, że niektóre psy nie będą w stanie odstresować się na skutek samego treningu czy zwiększonej aktywności właściciela. Jeżeli twój zwierzak reaguje panicznie na wszelkiego rodzaju hałas i nietypowe odgłosy, rozważ wizytę u lekarza weterynarii, który postawi diagnozę i w razie potrzeby przepisze pupilowi odpowiednie środki farmakologiczne lub ziołowe.

Jak dbacie o swojego pupila w tych trudnych dla niego dniach? Podzielcie się swoimi sposobami na naszym Facebooku!

Co jeszcze możesz zrobić w sylwestra, by pomóc psu?

Jeżeli masz taką możliwość, postaraj się nie zostawiać psa samego w domu na całą noc, nawet jeśli to nie jest wasz pierwszy wspólny sylwester. Wyuczone metody mogą zawsze z różnych przyczyn nie przynieść pożądanego rezultatu, a twój pies na pewno doceni fakt, że będziesz razem z nim przeżywał te trudne emocje.

Pamiętaj także o tym, że psy doskonale wyczuwają emocje swoich właścicieli i dostosowują do nich swoje zachowanie. Pozostań spokojnym i traktuj psa jak najbardziej normalnie, nie przytulając go i nie głaszcząc bardziej niż zazwyczaj.

Najważniejsze jednak jest to, abyś nie denerwował się i nie karcił swojego psa za to, że zachowuje się w niepożądany sposób. Twój pupil jest pełen strachu i może np. nie panować nad swoimi potrzebami fizjologicznymi, nie reagować na twoje polecenie, a nawet stać się agresywny. Wykaż się dużą empatią i wyrozumiałością, a na pewno pomożesz tym swojemu czworonożnemu przyjacielowi.

Czytaj też: Życzenia na Nowy Rok 2023. Oryginalne, zabawne, ponadczasowe życzenia noworoczne

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PSY (Park Jae-Sang) | fajerwerki | Sylwester

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy