Reklama

Roraty. Co to za msza? Dlaczego wierni przynoszą do kościoła lampiony?

Adwent to czas oczekiwania na nadchodzące święta Bożego Narodzenia. W kościele odprawiane są specjalne msze zwane roratami, w których uczestniczy wielu wiernych każdego dnia. Sprawdź, jak wygląda nabożeństwo oraz dlaczego wierni przynoszą na nie lampiony.

Od kiedy są roraty 2022?

Roraty to msze święte wotywne, które odprawiane są ku czci Najświętszej Maryi Panny. Ich charakterystyczną cechą jest to, że odbywają się tylko podczas Adwentu.

Odprawiane są od poniedziałku do soboty włącznie. W roku 2022 roraty rozpoczęły się w poniedziałek 28 listopada i potrwają do soboty 24 grudnia włącznie. Wobec tego ostatnią okazją, aby pójść na tę szczególną mszę, będzie dzień Wigilii Bożego Narodzenia, który równocześnie jest ostatnią dobą Adwentu 2022.

Skąd nazwa - roraty?

Roraty swoją nazwę wzięły od łacińskich słów pieśni. Była ona odśpiewywana podczas wejścia na adwentową mszę.

Reklama

Pieśń zawierała wers "Rorate coeli desuper". Oznacza on w tłumaczeniu na język polski "Spuśćcie rosę niebiosa". Jej tekst nawiązuje przede wszystkim do proroctw z Księgi Izajasza i tym samym stanowi wyraz oczekiwania na nadejście Mesjasza.

Po co chodzi się na roraty?

Uczestnictwo w tym adwentowym nabożeństwie ma przygotowywać wiernych nie tylko do Bożego Narodzenia, ale również do powtórnego przyjścia Jezusa.

Roraty są symbolem tego, że katolicy chcą czuwać i być gotowi na spotkanie z Chrystusem. Uczestnictwo pozwala im przeżyć Adwent w sposób zgodny z wiarą, który przewiduje również miejsce na refleksję i modlitwę.

Roraty - szczególne msze w kościele  

Według tradycji roraty powinny się odbywać o świcie lub o wczesnym poranku. Wynika to z tego, że ma być to pierwsza msza święta w danym dniu, która będzie formą oczekiwania na zbliżające się przyjście Jezusa Chrystusa. W większości kościołów w Polsce są one odprawiane pomiędzy godziną 6:00 a 7:00.

Jednak niektóre parafie decydują się na zmianę godziny na popołudniową lub wieczorną. Ma to ułatwić uczestnictwo w roratach dzieciom i młodzieży, a także osobom pracującym.  

Roraty to msza, która trwa najczęściej nie mniej niż 30 minut i nie więcej niż pełna godzina zegarowa. Msza zachowuje tradycyjny charakter, więc w jej trakcie ornat jest w kolorze białym, a nie fioletowym. Dodatkowo odśpiewywany jest hymn "Chwała na wysokości Bogu", który poza mszą roratnią, nie jest śpiewany w czasie Adwentu. Podczas nabożeństwa używa się formularzy przewidzianych na ten czas w "Mszale", ponieważ mają one charakter maryjny.

Symbol Adwentu - lampion na roraty

Jednym z symboli Adwentu jest lampion, który wierni przynoszą na roraty. Nabożeństwo zawsze rozpoczyna się w ciemności. Rozświetlać je mają tylko przyniesione przez wiernych do kościoła lampiony adwentowe. Często wykonywane są one samodzielnie. Mają symbolizować oczekiwanie na przyjście Zbawiciela.

Kolejnym elementem jest również stojąca przy ołtarzu biała świeca z niebieską wstążką, która ma symbolizować obecność Najświętszej Maryi Panny. Nazywa się ją roratką.

Czytaj również:

Życzenia na Boże Narodzenie 2022. Idealne do wysłania SMSem lub przez Messengera

W hotelach coraz drożej. Jak wyglądają rezerwacje na święta i Sylwestra?

Zobacz także: 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: roraty | czym są roraty | lampion na roraty | roraty co to jest

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy