Reklama

Prawo kanoniczne mówi jedno, a tradycja drugie. Czy w Wigilię jest post?

Czy w Wigilię Bożego Narodzenia można jeść mięso? To pytanie, które w katolickich domach pojawia się co roku. Wątpliwości są uzasadnione, ponieważ prawo kanoniczne, które obowiązuje rzymskokatolickich wyznawców, stwierdza jedno, a tradycja wigilijna drugie. Tłumaczymy więc, czy w Wigilię można jeść mięso. Sprawdzamy również, czy 24 grudnia obowiązuje post.

Czy w Wigilię można jeść mięso? Wątpliwości nie ma w sytuacji, kiedy 24 grudnia wypada w piątek. W tym roku jednak dzień wigilii to sobota. Narodowy zwyczaj nakazuje zachować w ten szczególny dzień wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Czy prawo kościelne zakazuje jedzenie mięsa w Wigilię?

Czy w Wigilię obowiązuje post? Co mówi prawo kanoniczne

Jeszcze do 1983 roku kościelne prawo było w sprawie postu wigilijnego restrykcyjne. Złagodzenie przepisów zmieniło wprowadzenie nowego Kodeksu Prawa Kanonicznego, potwierdzonego przez II Synod Plenarny w Polsce. Czy w Wigilię można jeść mięso i czy jest post w Wigilię? 

Reklama

Zgodnie z prawem kanonicznym post obowiązuje w Środę Popielcową oraz w piątek, dzień śmierci Jezusa Chrystusa. Tak brzmi treść wykładni, którą przedstawili polscy biskupi w 2003 roku w specjalnym, pasterskim liście na temat przykazań kościelnych. To oznacza, że w Wigilię nie ma postu. Oczywiście pod warunkiem, że Wigilia nie wypada w piątek.

CZYTAJ TAKŻE: Kiedy trzeba iść do kościoła w święta Bożego Narodzenia?

Czy w Wigilię można jeść mięso?

Według przepisów kościelnych w Wigilię nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. To oznacza, że w dzień 24 grudnia katolicy mogą jeść mięso bez obaw, że w ramach swojej wiary popełniają grzech. Skąd wątpliwości, czy w Wigilię można jeść mięso?

Wiele zależy od tradycji i regionalnych potraw wigilijnych. Katolicy rzymskiego wyznania w Austrii podczas Wigilii zajadają się pieczoną kaczką. Z kolei w Belgii na wigilijnym stole króluje indyk, we Francji gęś, a w Finlandii pieczone prosię. Wydaje się więc, że wątpliwość, czy w Wigilię można jeść mięso, to narodowa kwestia.

Ta wynika z faktu, że w Polsce dzień Wigilii Bożego Narodzenia przybiera wyjątkowy charakter. Dlatego, choć w Wigilię nie obowiązuje post, biskupi zachęcają do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych

Kolejnych źródeł wątpliwości co do tego, czy w Wigilię można jeść mięso, należy szukać w historii. W średniowieczu i wczesnych czasach nowożytnych jeść mięso w Wigilię mogli tylko ci najbardziej zamożni. Post w Wigilię w wielu miejscach wynikał raczej z braku tłustych pokarmów niż rzeczywistej chęci poszczenia

Kiedy można jeść mięso w Wigilię?

Post w Wigilię tłumaczony jest również jako przygotowanie pokutne do właściwego święta. To oczywiście wiązać miało się z postem, który odrzucał pokarmy mięsne. Przygotowanie duszy do narodzin Jezusa wiązano z ograniczeniem posiłków. Z czasem przyjął się zwyczaj, że jeżeli ktoś chciał przyjąć komunię, musiał całkowicie zrezygnować z posiłków

Kiedy można jeść mięso w Wigilię? Biskupi zachęcają do wstrzemięźliwości wszystkie osoby, które ukończyły 14. rok życia. W wielu domach, na przykład na południu Polski, jeść mięso w Wigilię można dopiero po pasterce

CZYTAJ TAKŻE:

Życzenia świąteczne na Boże Narodzenie 2022. Najlepsze krótkie i śmieszne wierszyki

Ta roślina to symbol świąt Bożego Narodzenia. Jak o nią dbać, by nie uschła?

Odwiedziłam najpiękniejszy jarmark bożonarodzeniowy w Europie                        

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Wigilia | Boże Narodzenie 2022 | święta | post

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy