Reklama

Modlitwy na Wigilię. Tak należy modlić się przy wigilijnym stole

Modlitwy na Wigilię to stały element świątecznej kolacji w tradycji chrześcijańskiej. Mają za zadanie wprowadzić jej uczestników w klimat narodzin Jezusa, ale są również szansą na podziękowanie za obecność bliskich. Modlitwy na Wigilię odmawia się przed podzieleniem się opłatkiem i tradycyjnymi życzeniami. Sprawdzamy, jak modlić się przy wigilijnym stole.

Wieczerza wigilijna, według tradycji, rozpoczyna się wraz z pojawieniem się na niebie pierwszej gwiazdy. Tradycja ta w Polsce upowszechniła się dopiero w XVIII wieku, a na dobre częścią naszej kultury jest od wieku XIX. Zanim polskie rodziny podzielą się opłatkiem i złożą sobie życzenia, miejsce ma modlitwa wigilijna

Modlitwy na Wigilię. Od czego zacząć?

Modlitwa na Wigilię składa się z kilku części. Ta pierwsza rozpoczyna się od uroczystego zapalenia świecy. Osoba, która ją zapala, może wypowiedzieć słowa "Światło Chrystusa". Pozostali uczestnicy świątecznej kolacji powinny odpowiedzieć "Bogu niech będą dzięki".

Reklama

Kolejna część modlitwy na Wigilię to znak krzyża i wypowiedzenie słów w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Następnie dochodzi do zapowiedzi Ewangelii. To rodzaj przypomnienia, że Wigilia to spotkanie z okazji narodzin Jezusa. Domownicy przed przeczytaniem ewangelii mogą zaśpiewać kolędę, na przykład "Wśród nocnej ciszy".

CZYTAJ TAKŻE: W góry czy nad morze? Gdzie jechać w Polsce na Boże Narodzenie 2022

Modlitwy na Wigilię: Słowa ewangelii św. Łukasza

W Polsce często modlitwę na Wigilię odczytuje najmłodszy członek rodziny. Ten, jeżeli potrafi już dobrze czytać, odczytuje fragment Ewangelii św. Łukasza o narodzeniu Jezusa (Łk 2, 1-20). Można swoimi słowami zaprosić do słuchania biblijnej historii o narodzeniu Jezusa. Tę można rozpocząć słowami:

Następnie należy przeczytać ewangelię o narodzeniu Jezusa: "W owym czasie wyszło rozporządzenie cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym świecie. Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz. Podążali więc wszyscy, aby się dać zapisać, każdy do swego miasta. 

Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna. Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Powiła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie. 

W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoją trzodą. Wtem stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak że bardzo się przestraszyli. I rzekł do nich anioł: «Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś bowiem w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan.

A to będzie znakiem dla was: znajdziecie Niemowlę owinięte w pieluszki i leżące w żłobie». I nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami: «Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom, w których sobie upodobał». Gdy aniołowie odeszli od nich do nieba, pasterze mówili między sobą: «Pójdźmy do Betlejem i zobaczmy, co się tam zdarzyło i o czym nam Pan oznajmił». 

Udali się też pośpiesznie i znaleźli Maryję, Józefa oraz leżące w żłobie niemowlę. Gdy je ujrzeli, opowiedzieli, co im zostało objawione o tym Dziecięciu. A wszyscy, którzy to słyszeli, zdumieli się tym, co im pasterze opowiedzieli. Lecz Maryja zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu. A pasterze wrócili, wielbiąc i wysławiając Boga za wszystko, co słyszeli i widzieli, jak im to zostało przedtem powiedziane."

Modlitwy na Wigilię: Prośby modlitewne

Po przeczytaniu ewangelii następuje kolejna modlitwa wigilijna. Ta to modlitwa prosząca, która rozpoczyna się słowami: "Jezusa Chrystusa, który przyszedł na świat, aby nas zbawić prośmy, by obdarzył nas miłością i pokojem, powtarzajmy: Obdarz nas miłością i pokojem!

  • Panie Jezu, udziel naszej rodzinie daru zgody i pojednania, szczęścia i radości;
  • Panie Jezu, obdarz nas szczęściem, radością, miłością i pokojem, także naszych sąsiadów, przyjaciół i znajomych;
  • Panie Jezu, wszystkich opuszczonych, samotnych, chorych i nieszczęśliwych, pociesz i umocnij Dobrą Nowiną Zbawienia;
  • Panie Jezu, obdarz, naszych zmarłych krewnych, bliskich, znajomych szczęściem i wiecznym zbawieniem;
  • Pozostając w ciszy przedstawmy z wiarą, Bogu nasze osobiste podziękowania, prośmy, aby je pobłogosławił."

Następnie, po skończonej modlitwie, czytający mówi słowa: "Zjednoczeni w miłości, odmówmy wspólnie modlitwę, której nauczył nas Jezus Chrystus: Ojcze nasz...".

Kolejny element modlitwy na Wigilię to modlitwa do Maryi oraz w ramach pamięci zmarłych. Prowadząca ją osoba mówi: "Polećmy Bogu przez pośrednictwo Matki Jezusa Chrystusa - naszą rodzinę, naszych przyjaciół, sąsiadów, gości, samotnych i chorych: Zdrowaś  Mario..., Wierzę w Boga... Bożemu miłosierdziu polećmy także zmarłych z naszych rodzin. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie...".

Modlitwy na Wigilię przed opłatkiem

Miejsce na modlitwę jest również przed łamaniem się opłatkiem. Głowa rodziny może wziąć talerz z opłatkami i modlić się słowami: "Najcenniejszym darem Boga dla ludzkości jest Jezus Chrystus, darmo go otrzymując, jego chcę właśnie dawać każdemu. Tylko on, jako ten opłatek, jest chlebem dającym prawdziwe życie, życie wieczne".

Następnie głowa rodziny podaje chleb domownikom, po czym dochodzi do zwyczajowego łamania się opłatkiem. Tradycja łamania się opłatkiem nawiązuje do fragmentu modlitwy "Ojcze Nasz" i wyrażonej w niej prośby, aby nikomu nie zabrakło chleba. Te kolorowe wypiekane są z myślą o zwierzętach. Podawane są w zagrodzie na pamiątkę ich obecności przy narodzinach Dzieciątka Jezus.

CZYTAJ TAKŻE:

Kolędy. Najpopularniejsze teksty. Od kiedy do kiedy się je śpiewa?

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy