Reklama

Jak dobrze przeżyć Adwent 2022? W ten sposób przygotujesz się na Boże Narodzenie

Adwent 2022 to szczególny czas dla chrześcijan. Poprzedza święta Bożego Narodzenia i stanowi okres duchowych przygotowań na ponowne narodziny Jezusa Chrystusa. Osoby niewierzące również chętnie korzystają z niektórych symboli i zwyczajów adwentowych. Dziś rozpoczyna się Adwent 2022. W jaki sposób dobrze go przeżyć?

Kiedy rozpoczyna się i ile trwa Adwent 2022?

Adwent to czas przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Stanowi pierwszy okres w każdym nowym roku liturgicznym i składa się z dwóch etapów. Okres do 16 grudnia to czas oczekiwania na nadejście Jezusa w chwale, a następne dni to moment bezpośredniego przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego.

Adwent trwa od 23 do 28 dni. Obejmuje cztery niedziele przed Bożym Narodzeniem. W tym roku okres oczekiwania i przygotowania do Bożego Narodzenia to 28 dni. Adwent 2022 rozpocznie się w niedzielę 27 listopada, a zakończy się 24 grudnia.

Reklama

Adwent – symbole i zwyczaje w Polsce

Adwent to okres, któremu towarzyszą nieodłączne symbole i zwyczaje religijne. Należą do nich m.in.:

  • kalendarz adwentowy - służy do odliczania dni od pierwszego dnia adwentu lub 1 grudnia do Wigilii Bożego Narodzenia. Zwyczaj ten znany jest i pielęgnowany w wielu krajach na całym świecie w rodzinach chrześcijańskich;
  • lampion adwentowy - wykonany w kształcie czworoboku zamkniętego, którego ścianki przypominają gotyckie witraże z symbolami chrześcijańskimi lub scenami biblijnymi;
  • wieniec adwentowy - to jeden z najpopularniejszych symboli adwentu. Okrągły kształt przypomina o nieskończoności oraz życiu wiecznym, a zielone gałązki symbolizują życie. Na wieńcu umieszcza się cztery świece, które symbolizują cztery kolejne niedziele Adwentu.

Wśród najważniejszych tradycji adwentowych trzeba wymienić również roraty, czyli msze święte ku czci Najświętszej Maryi Panny, które odbywają się o poranku (godz. 6-7) przez cały adwent, oprócz niedziel oraz uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Wierni przynoszą do kościoła roratki - świece adwentowe, a dzieci własnoręcznie wykonane lampiony. W trakcie mszy przy ołtarzu znajduje się dodatkowa świeca będąca symbolem Maryi. Lampiony symbolizują oczekiwanie oraz czuwanie przed przyjściem Jezusa Chrystusa.

Czas Adwentu wiąże się również ze zwyczajem podejmowania różnych dobrych postanowień, które wyrażają wewnętrzne przygotowanie do Bożego Narodzenia i chęć przemiany życia. Zmianom mają służyć postanowienia adwentowe, do których często należą m.in.: ograniczenie korzystania z multimediów, rezygnacja ze słodyczy czy alkoholu oraz dbanie o relacje z najbliższymi.

Jak dobrze przeżyć Adwent 2022? Tak przygotujesz się do świąt Bożego Narodzenia

Każdego roku w tym okresie wiele osób zadaje sobie pytanie, w jaki sposób dobrze przeżyć Adwent oraz przygotować się na nadchodzące święta Bożego Narodzenia. Odpowiednie przygotowanie do Adwentu daje wiernym możliwość godnego przeżycia czasu oczekiwania na przyjście Jezusa Chrystusa.

Adwent to czas radosnego oczekiwania. W tym okresie warto nakierować wysiłki wszystkich członków rodziny na kwestie, takie jak uważne słuchanie, cierpliwość oraz otwartość na innych. Mimo wielu obowiązków, warto w Adwencie znaleźć czas na oderwanie się od tego wszystkiego, co wywołuje w nas zmęczenie. Ciekawym pomysłem może być przygotowanie rodzinnego kalendarza lub wieńca adwentowego.

Boże Narodzenie nieodłącznie kojarzy się z zapachem pierników, doprawianych cynamonem, gałką muszkatołową czy imbirem, a wypiekanie ich to niemal rodzinne święto, na które cieszą się w szczególności dzieci. Wspólne pieczenie pierników w czasie Adwentu może być jednym ze sposobów na rodzinne przeżywanie tego okresu.

Rodzinne przeżywanie Adwentu może również polegać na wspólnej nauce kolęd i czytaniu Pisma Świętego. Najmłodszym w zrozumieniu czasu oczekiwania na narodziny Jezusa Chrystusa pomogą książki o tematyce religijnej oraz Pismo Święte dla dzieci.

Zobacz też:

Życzenia na Boże Narodzenie 2022. Najlepsze krótkie i śmieszne wierszyki

Karp na Boże Narodzenie znacznie droższy niż przed rokiem. Jakie są ceny?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Adwent | Boże Narodzenie | Kościół katolicki

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy