Reklama

Boże Narodzenie wypada w niedzielę. Czy za 25 grudnia przysługuje dzień wolny od pracy?

Boże Narodzenie tuż za pasem, w związku z tym część Polaków na pewno zaczęła już planować odwiedziny u najbliższych. Niestety o długich wyjazdach do rodziny i przyjaciół możemy w tym roku jedynie pomarzyć. Termin świąt w dużej mierze pokrywa się z weekendem. Czy jednak jest jakiś sposób, aby je wydłużyć? Wyjaśniamy, czy za 25 grudnia należy się dodatkowy dzień wolny. A jeśli tak, to kiedy pracownik ma prawo go odebrać?

W 2022 roku mamy 13 dni świątecznych, które zgodnie z polskim prawem uznawane są za dni wolne od pracy. W teorii jest to dobra wiadomość. W końcu zyskujemy dodatkowy czas na odpoczynek w rodzinnym gronie. W praktyce jednak dość często zdarza się, że dzień wolny od pracy wypada w weekend.

Boże Narodzenie obchodzimy w tym roku w niedzielę, a to dzień, w którym standardowo nie wypełniamy obowiązków zawodowych. Pracownicy zastanawiają się więc, czy za 25 grudnia 2022 należy się dzień wolny i kiedy ewentualnie można go odebrać. Rozwiewamy wątpliwości. 

Reklama

Za jakie święta przysługuje dzień wolny od pracy?

Polskie przepisy jasno określają, komu i za jakie święta przysługuje dzień wolny od pracy. W artykule 130. § 2. Kodeksu Pracy zapisane zostało, że:

 

Pracownik standardowo nie wykonuje swoich obowiązków w dzień ustawowo wolny od pracy, za który uznaje się wybrane święta państwowe i kościelne. Jeśli zaś przerwa w pracy jest niemożliwa lub dane święto przypada w sobotę, należy odebrać dodatkowy dzień wolny od pracy w innym terminie. 

Obowiązek ten wynika z przeciętnie pięciodniowego dnia pracy oraz treści wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2 października 2012 roku o sygnaturze akt K 27/11 zgodnie z którym, osobom zatrudnionym na umowie o pracę za święta przypadające w dni rozkładowo wolne od pracy przysługuje urlop w innym terminie.

Czy za 25 grudnia 2022 należy się dzień wolny od pracy?

Jednak, czy za 25 grudnia 2022 przysługuje dzień wolny? Wielu Polaków liczy zapewne na to, że tak będzie. Niestety w tym roku marzenie to nie spełni się, ponieważ Boże Narodzenie nie wypada w środku tygodnia, ani w sobotę

Świętujemy je w niedzielę, a zgodnie z zapisem w Kodeksie pracy, za święto przypadające na niedzielę pracownikom nie przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy. Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę nie mogą liczyć na dodatkowy urlop do odebrania. 

Czy za 26 grudnia przysługuje dzień wolny od pracy?

Osoby, które nie sprawdziły jeszcze dokładnie, w jakie dni wypadają święta, mogą zastanawiać się również, czy za 26 grudnia 2022 przysługuje dzień wolny od pracy

Drugi dzień świąt podobnie jak Boże Narodzenie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a ponieważ w tym roku wypada on w poniedziałek, czas ten będziemy mogli spędzić z rodziną. 

Obowiązki zawodowe wykonywać będziemy od wtorku - 27 grudnia. Chyba że wcześniej zorganizujemy sobie dodatkowe dni wolne od pracy, biorąc płatny urlop wypoczynkowy.

Czytaj również:

Niedziele handlowe 2022. Kiedy zrobisz zakupy przed Bożym Narodzeniem?

Ranking lokat bankowych 2022. W którym banku najwyższe oprocentowanie?

9 najlepszych gadżetów na prezent mikołajkowy dla dziewczyny i chłopaka

Zobacz także:

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy