Jest decyzja komisji weryfikacyjnej w sprawie Mokotowskiej 40, Pięknej 49 i Jagiellońskiej 22
Komisja weryfikacyjna uchyliła w czwartek decyzje zwrotowe w sprawie nieruchomości przy ul. Mokotowskiej 40 i Pięknej 49. Orzekła też, że decyzja w sprawie Jagiellońskiej 22 została wydana z naruszeniem prawa, jednak doszło tam do nieodwracalnych skutków prawnych i unieważnienie decyzji nie było możliwe.
Przewodniczący komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki przekazał, że w sprawie nieruchomości przy ul. Mokotowskiej 40 komisja postanowiła nałożyć na spółkę Plater obowiązek zwrotu nienależnego świadczenia w kwocie ponad 6 mln zł na rzecz miasta. Jednocześnie komisja nakazała beneficjentom reprywatyzacji - Danucie i Marianowi Robełek - zwrot na rzecz miasta ponad 6 mln zł.
Jaki poinformował też, że komisja unieważniła decyzję reprywatyzacyjną wobec nieruchomości przy ul. Pięknej 49.
"Decyzja prezydenta m. st. Warszawy, jako wydana z rażącym naruszeniem prawa, powinna być wyeliminowana z obrotu prawnego z mocą wsteczną. Komisja ustaliła, że prezydent m.st. Warszawy, decyzję zwrotową wydał wobec osoby zmarłej, tj. Mieczysława Szenfelda" - mówił przewodniczący komisji.
Dodał, że kontrolowana decyzja nie wywołała nieodwracalnych skutków prawnych, ponieważ do przeniesienia prawa użytkowania wieczystego doszło w złej wierze.
Przewodniczący komisji wskazał też, że w ocenie komisji, decyzja reprywatyzacyjna w sprawie Jagiellońskiej 22 została wydana z rażącym naruszeniem prawa i zasługuje na uchylenie.
"Jednak ze względu na wystąpienie w sprawie nieodwracalnych skutków prawnych w postaci przeniesienia własności nieruchomości na osobę trzecią, nie było to możliwe" - wyjaśnił Jaki.