Reklama

Gowin o zarzutach pod adresem Gronkiewicz-Waltz i Tuska

Skala zarzutów wobec Hanny Gronkiewicz-Waltz jest bez porównania poważniejsza niż te, które można dziś postawić Donaldowi Tuskowi - powiedział w czwartek wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

"Zarzuty wobec Hanny Gronkiewicz-Waltz są bez porównania poważniejsze niż te, które można dzisiaj postawić Donaldowi Tuskowi. Uważam z całym szacunkiem dla pani Hanny Gronkiewicz-Waltz, za sytuację nieporównywalną i w sensie politycznym i - przykro mi to mówić - w sensie moralnym, a być może w sensie karnym" - powiedział w Radiu Zet Gowin.

"Nie chcę niczego przesądzać, ale skala zarzutów i ranga zarzutów wobec niej jest bez porównania większa. Mówię to naprawdę bez jakiekolwiek zapiekłości politycznej, raczej ze smutkiem. Jestem raczej zasmucony tym, że osoba, którą pamiętam jak stawała dzielnie obok mnie w sporach o aborcję, i in vitro, no w sprawie afery reprywatyzacyjnej zachowywała się w taki sposób jak się zachowywała" - dodał.

Reklama

"Nie mam sobie nic do zarzucenia"

- Jako ówczesny minister sprawiedliwości w sprawie Amber Gold nie mam sobie nic do zarzucenia; mam sobie do zarzucenia jako polityk PO, że państwo nie zadziałało - oświadczył w czwartek wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Gowin w latach 2011-2013 w rządzie Donalda Tuska pełnił funkcję ministra sprawiedliwości.

"Wszystkie błędy, które popełniły instytucje związane z wymiarem sprawiedliwości, działy się na przestrzeni wielu lat, w okresie rządów całego szeregu ministrów sprawiedliwości. Akurat nie w okresie, kiedy jak działałem, bo wtedy Marcin P. był powszechnie szanowanym przedsiębiorcą" - powiedział w Radiu Zet Gowin, pytany, czy wyrzuca sobie jakieś grzechy zaniechania w sprawie Amber Gold.

"Nie o to chodzi, że czuję się czysty jak łza, bo jako minister sprawiedliwości nie mam sobie nic do zarzucenia, natomiast mam sobie do zarzucenia, jako polityk PO, że państwo nie zadziałało, że to było państwo teoretyczne, że uprawialiśmy politykę ciepłej wody w kranie, czyli w praktyce oznaczało to chowanie brudów" - dodał.

Gowin powiedział, że zarówno on, jak i minister finansów Jacek Rostowski oraz minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki, zostali zobowiązani przez premiera Donalda Tuska do przygotowania raportu w sprawie Amber Gold, w którym sformułowali "cały szereg dyrektyw". "I przynajmniej jeśli chodzi o wymiar sprawiedliwości, wiem, że one były za moich czasów wdrażane. Ale jestem pewien, że dzisiejsze państwo niezależnie od procedur poradziło sobie z tą sprawą" - podkreślił.

"Nie zagłosowałby za postawieniem Tuska przez Trybunałem Stanu"

Pytany o ocenę środowych zeznań Marcin P. przed komisją śledczą, powiedział: "Trzeba pamiętać, że Marcin P. ma bardzo poważne zarzuty, trzeba podchodzić z dużym dystansem do tego, co mówi, wszystko weryfikować - to nie znaczy, że wszystko musi być kłamstwem. Ale jeżeli on sugeruje, że źródłem przecieków był (...) minister Jacek Cichocki, wydaje mi się to bardzo mało prawdopodobne. Znam go jako człowieka niezwykle dyskretnego".

Powiedział także, że nie zagłosowałby za postawieniem Donalda Tuska przez Trybunałem Stanu.

"Gdyby się okazało, mówię o sytuacji hipotetycznej, na razie na to dowodów nie ma i nie ma nawet jakichś poważnych przesłanek, ale gdyby się okazało, że Donald Tusk blokował działania - dajmy na to ABW - zmierzające do położeniu kresu funkcjonowania Amber Gold, no to oczywiście byłoby to podstawową do postawienia go być może nie tylko przed Trybunałem Stanu" - powiedział Gowin.

Dopytywany, czy w działalności Donalda Tuska jest grzech zaniechania ws. Amber Gold, odpowiedział: "to musi zbadać komisja śledcza. Ja nigdy nie miałem przesłanek, żeby uważać, że Donald Tusk ma lepkie ręce, uważam, że mój spór z nim był sporem czysto politycznym. Aczkolwiek muszę powiedzieć, że w czasach, w których odszedłem i Donald Tusk szykował się do funkcji, którą obecnie pełni (przewodniczący Rady Europejskiej - PAP), to np. jego kontakty z przedsiębiorcami stały się znacznie częstsze" - dodał.

Gowin: SKOK to nie Amber Gold

Polityk pytany był także o to, że państwo nie radzi sobie ze SKOK-ami, które przyniosły straty ok. 4 mld zł, a 31 SKOK-ów jest zagrożonych i są objęte postępowaniami naprawczymi.

"Dlaczego pan swoimi pytaniami sugeruje znak równości między SKOK-ami a Amber Gold? Czym innym jest prowadzenie działalności ewidentnie przestępczej, a czym innym prowadzenie działalności przynoszącej straty" - powiedział Gowin.

"Jeżeli chodzi o działalność SKOK-ów, zakładam, że Komisja Nadzoru Finansowego działa, jest nadzór bankowy, że tutaj jest sytuacja w miarę kontrolowana" - dodał.


PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy