Reklama

"DGP": Miliarderzy przed komisją weryfikacyjną?

Biznesmen Ryszard Krauze ma zostać wezwany przed komisję weryfikacyjną ds. reprywatyzacji. Oprócz niego być może przesłuchani zostaną także Zbigniew Jakubas i Michał Sołowow - pisze w czwartkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna". Komisja jednak zaprzeczyła tym doniesieniom.

Czwartkowy "DGP" przypomina, że kilka dni temu opisał, jak w reprywatyzacyjny proceder - polegający na reaktywowaniu przedwojennych przedsiębiorstw, by zagarnąć należące dawniej do nich nieruchomości - uwikłanych było kilku najbogatszych Polaków. 

"Prokuratura zajmuje się sprawą przejęcia niezgodnie z prawem działki na warszawskiej Woli" - potwierdził cytowany w "DGP" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro. 

Jak informuje dziennik, chodzi o kilkadziesiąt hektarów na Ulrychowie. Obecnie stoją na nich galeria handlowa Wola Park i osiedle oraz budowana jest druga linia metra. Kiedyś był to majątek powstałych w 1805 r. zakładów ogrodniczych, przedsiębiorstwa będącego własnością rodziny Ulrichów. W 1945 r. grunty zostały znacjonalizowane. 

Reklama

W latach 90. - podaje gazeta - spółkę Ulrichów reaktywowali "ludzie Ryszarda Krauzego", a firma odzyskała ziemię.

Poza prokuraturą tematem zainteresowali się również członkowie komisji weryfikacyjnej ds. warszawskiej reprywatyzacji. Jej przewodniczący Patryk Jaki mówi, że w przyszłym roku przeanalizowana zostanie zarówno sprawa opisana przez "DGP", jak i kilka innych przypadków wskrzeszenia spółek na podstawie kolekcjonerskich papierów wartościowych i zwrotu im nieruchomości lub wypłaty odszkodowań - czytamy w "DGP".

"W prowadzonym śledztwie przewija się nazwisko byłego miliardera Ryszarda Krauzego" - pisze "DGP" i dodaje, że według informacji gazety, Krauze zostanie wezwany przed komisję weryfikacyjną. 

Oprócz niego - jeśli się okaże, że mogą coś wnieść do postępowania - wezwani zostaną też dwaj inni biznesmeni: Zbigniew Jakubas i Michał Sołowow.

Jest dementi

Komisja weryfikacyjna "w odpowiedzi na zapytania medialne" poinformowała, że komisja "nie ma w planach przesłuchań osób z listy najbogatszych Polaków". "W najbliższych miesiącach przedmiotem działań Komisji będą m.in. sprawy reprywatyzacji z udziałem reaktywowanych spółek" - głosi wpis komisji weryfikacyjnej.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy