Reklama

Afera reprywatyzacyjna. Ziobro zapowiada kolejne zarzuty

To dopiero początek spraw związanych z reprywatyzacją w Warszawie, liczne wątki związane z prowadzonymi śledztwami w wielu wypadkach będą się kończyć zarzutami - powiedział w środę minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Jak z kolei poinformował prokurator krajowy Bogdan Święczkowski, w sprawie reprywatyzacji warszawskich nieruchomości prowadzone są łącznie 124 postępowania karne.

Na konferencji prasowej w Warszawie Ziobro przypomniał, że analiza prokuratorskich spraw dotyczących reprywatyzacji w Warszawie wykazała, zdecydowana większość z nich zakończyła się decyzjami o odmowie wszczęcia postępowania lub o umorzeniu śledztwa na wstępnym etapie. Obecnie - zwrócił uwagę Ziobro - prokuratura prowadzi przeszło 100 postępowań, które są na różnych etapach zaawansowania.

"Zobowiązałem się, że dobra zmiana w prokuraturze - bo nie mam wątpliwości, jeżeli popatrzymy na te sprawy choćby dzikiej reprywatyzacji w Warszawie - (...) zakończy czas bezkarności przestępców, często przestępców w białych kołnierzykach, wywodzących się z środowisk prawniczych powiązanych z politykami. Niektórzy nazywają to mafią prawniczo-urzędniczą i chyba jest w tym wiele prawdy - i w tym sensie słowa dotrzymujemy" - powiedział Ziobro.

Reklama

Zwrócił przy tym uwagę, że śledczy stawiają zarzuty. W środę Prokuratura Regionalna we Wrocławiu złożyła wnioski o tymczasowe aresztowanie czworga podejrzanych ws. reprywatyzacji w Warszawie. Chodzi o byłego urzędnika ratusza Jakuba R., adwokata Roberta N. oraz rodziców urzędnika. Wszyscy są podejrzani o korupcję i oszustwo.

"Na tym oczywiście działania prokuratury, czy szerzej nasze działania w sprawach wielkiej przestępczości i bezkarności ludzi, którzy w tym uczestniczyli, się nie kończą, ale to dopiero na dobrą sprawę początek, dlatego że liczne inne wątki związane z prowadzonymi śledztwami (...) z całą pewnością też będą w wielu wypadkach kończyć się przejściem do fazy zarzutów" - zapowiedział Ziobro.

Zaznaczył, że prokuratorzy muszą w sposób bardzo skrupulatny przeprowadzić bardzo liczne czynności dowodowe.

124 postępowania karne ws. reprywatyzacji

Jak poinformował prokurator krajowy Bogdan Święczkowski, w sprawie reprywatyzacji warszawskich nieruchomości prowadzone są łącznie 124 postępowania karne.

Jak dodał, z tego na terenie prokuratury regionalnej w Warszawie - 102 sprawy, a na terenie prokuratury regionalnej we Wrocławiu - 22 najpoważniejsze postępowania dotyczące reprywatyzacji warszawskiej.

Prokurator krajowy powiedział, że zatrzymanym w tej sprawie pięciu osobom przedstawiono zarzuty m.in. spowodowania szkód w wysokości 62 mln zł w mieniu miasta Warszawy i szkody w mieniu osób prywatnych na 27 mln zł. "Są to kwoty bardzo znaczne, a dotyczą zaledwie dwóch, trzech nieruchomości. A jak wiemy śledztwa związane z reprywatyzacją warszawską dotyczą teraz ponad 150 kamienic" - dodał Święczkowski.

Prokurator zaapelował o zgłaszanie się osób, które mogą być zamieszane w "przestępczą działalność". "To jest ostatni moment żeby te osoby, które uczestniczyły w tej przestępczej działalności, a chciałyby skorzystać z dobrodziejstw kodeksu postępowania karnego, skorzystać z nadzwyczajnego złagodzenia kary, czy też nawet uniknąć odpowiedzialności karnej, mają możliwość zgłoszenia się do organów prokuratury, CBA i policji" - powiedział.

Na początku września ub. roku na polecenie ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego powołano łącznie trzy zespoły prokuratorskie do spraw warszawskiej reprywatyzacji: w prokuraturach regionalnych - wrocławskiej i warszawskiej oraz w Prokuraturze Krajowej.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy