Reklama

70. rocznica wyzwolenia Auschwitz

Siergiej Iwanow pojedzie na obchody rocznicowe w Auschwitz

Rzecznik prasowy prezydenta Rosji Władimira Putina, Dmitrij Pieskow potwierdził, że na obchody 70. rocznicy wyzwolenia nazistowskiego obozu Auschwitz, które odbędą się 27 stycznia, przyjedzie szef administracji Kremla Siergiej Iwanow.

"Tak, on pojedzie. Planowany jest (jego) udział w uroczystościach z okazji 70. rocznicy wyzwolenia obozu" - powiedział Pieskow, odpowiadając na pytanie RIA-Nowosti, czy Iwanow przeprowadzi w Polsce jakieś spotkania dwustronne.

13 stycznia rosyjska agencja Interfax podała, że Putin nie pojedzie do Polski na obchody. Jego rzecznik informował wówczas, że oficjalnego zaproszenia na uroczystości rocznicowe w Auschwitz prezydent nie otrzymał. "Generalnie, na podobne imprezy - o ile dobrze rozumiemy - nie rozsyła się oficjalnych zaproszeń" - oświadczył Pieskow.

Reklama

We wtorek Muzeum Auschwitz także podało, że na obchody przyjedzie Siergiej Iwanow.

Organizatorzy 70. rocznicy wyzwolenia Auschwitz - Muzeum i Międzynarodowa Rada Oświęcimska - o obchodach poinformowali przedstawicielstwa dyplomatyczne krajów UE, a także państw wspierających Fundację Auschwitz-Birkenau, wśród których jest m.in. Rosja, Izrael, Kanada, Stany Zjednoczone, Turcja i Watykan. Łącznie jest to blisko 50 państw.

Do tej pory 38 państw potwierdziło udział w obchodach.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy