Reklama

1050. rocznica chrztu Polski

TVN24: Abp. Juliusz Paetz potwierdził doniesienia mediów

Arcybiskup Juliusz Paetz w rozmowie z reporterem TVN24 potwierdził nieoficjalne doniesienia, że będzie uczestniczył w zaplanowanych na piątek uroczystościach związanych z 1050. rocznicą chrztu Polski.

Reporter TVN24 Łukasz Wójcik rozmawiał krótko z arcybiskupem przed jego posiadłością. Zapytał o to, czy duchowny weźmie udział w uroczystościach.

"A czemu nie? I to nie jako gość. Ja tutaj jestem u siebie" - odpowiedział arcybiskup Juliusz Paetz. Zapytany o kontrowersje, jakie budzić może obecność jego osoby, odpowiedział, żeby pisać w tej sprawie do Ojca Świętego.

81-letni duchowny według dotychczasowych ustaleń mediów ma w piątek koncelebrować w poznańskiej katedrze mszę z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski.

Oskarżenia o molestowanie

Kandydatura arcybiskupa budzi kontrowersje. W lutym 2002 roku w prasie przedstawiono oskarżenia poznańskich kleryków, którzy zarzucali Juliuszowi Paetzowi molestowanie seksualne.

Reklama

Arcybiskup pełnił wówczas funkcję metropolity poznańskiego. Zaprzeczył zarzutom o molestowanie, ale zrezygnował ze stanowiska. Sprawa nie trafiła do prokuratury - przypomina TVN24 -  ponieważ żaden z rzekomo pokrzywdzonych kleryków nie złożył zawiadomienia ws. molestowania.

Według wyjaśnień rzecznika Konferencji Episkopatu Polski "każdy kapłan, który nie jest suspendowany, może odprawiać mszę świętą", w związku z czym nie ma podstaw do wykluczenia abp. Juliusza Paetza z jubileuszowych uroczystości.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy