Reklama

Reklama

Warszawa drugim Neapolem

Śmieci ze stolicy wywożone są na wysypiska oddalone nawet 200 km od miasta. Jeżeli nie powstanie przynajmniej jedna nowoczesna spalarnia, metropolii rządzonej przez Hannę Gronkiewicz-Waltz grozi zalanie falą nieczystości, tak jak stało się to we włoskim Neapolu.

Odpady od mieszkańców stolicy odbierają już 84 firmy. Pięć największych kontroluje ok. 75 proc. rynku, samo Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m.st. Warszawie (MPO) - 40 proc. Reszta to drobne firmy, które stosują dumpingowe ceny, podlegają słabej kontroli i, co jest tajemnicą poliszynela, by oszczędzać, wywożą śmieci w niedozwolone miejsca, np. do lasów.

Reklama

Cztery firmy na jednej ulicy

W stolicy praktycznie każdy może zająć się tym biznesem. Ludzie z branży, którzy proszą o zachowanie anonimowości, twierdzą, że wystarczy wziąć taczkę, podpisać umowę z wysypiskiem i uzyskać od miasta koncesję na wywóz śmieci. Nikt nawet nie skontroluje, jakim sprzętem i pojazdem firma dysponuje. W praktyce nie sprawdza się posiadanych koncesji. A mniejsze podmioty robią wszystko, by wspólnoty mieszkaniowe lub właściciele domów jednorodzinnych właśnie im zlecili swoje usługi.

Do czego prowadzi brak kontroli wszystkich firm zajmujących się wywozem odpadów widać w Warszawie gołym okiem. Mieszkańcy dzielnicy Białołęka piszą na internetowych forach:

"Przy Marywilskiej znajdują się dzikie wysypiska i kompostownie. Kiedy wreszcie miasto zajmie się tą sprawą?"

Tak działają mniejsze firmy śmieciowe, które chcą unikać opłat za składowanie odpadów. Stolica potrzebuje poważnych zmian. W europejskich metropoliach występują dwa systemy wywozu odpadów: wolnorynkowy i kontrolowany przez miasto. Ten pierwszy obowiązuje w Warszawie.

- Aktualnie średnia cena za wywóz 1 m3 śmieci w niewielkim Kutnie wynosi 50 zł, a w Warszawie - 27 zł, jest to wynik rywalizacji pomiędzy firmami, również ofertami cenowymi - mówi "TS" Wanda Hałatienko, dyrektor z warszawskiego MPO.

W krajach UE, oprócz Polski i Węgier, właścicielem odpadów z danego regionu jest samorząd, który odpowiada za zorganizowanie odbioru śmieci od mieszkańców. Opłata za tę usługę regulowana jest w postaci podatku nałożonego na mieszkańca. Drugi system zarządzania wywozem odpadów występuje np. w Helsinkach. W stolicy Finlandii została wyłoniona w drodze przetargu jedna firma, która przekazała później swoje uprawnienia jeszcze kilku następnym. Podzielone w ten sposób regiony określają zakres terytorialny dla każdej z firm. Poprzez wyposażone w GPS-y samochody można kontrolować trasę ich przejazdu od bazy do konkretnego składowiska odpadów. Cały system jest nadzorowany i finansowany przez miasto.

- W Warszawie dochodzi do sytuacji, gdy z jednej ulicy, przy której znajduje się 10 domów jednorodzinnych, MPO odbiera śmieci z pięciu, kolejna firma - z dwóch domów, a trzy kolejne mają do obsłużenia po jednym. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami funkcjonowania dla każdej ze spółek - zwraca uwagę Wanda Hałatienko.

Śmieciowy zawrót głowy

Z Warszawy wywożonych jest rocznie ok. 800 tys. ton śmieci. A wysypiska, na których składowano dotąd stołeczne odpady, są już mocno przeładowane. Jakiekolwiek plany ich rozbudowy powodują protesty mieszkańców. Tak jest np. w podwarszawskiej Łubnej.

Mamy już jedną bombę ekologiczną i nie chcemy kolejnych śmieciowych inwestycji - mówili w październiku mieszkańcy miasta reporterom TVN24, którzy relacjonowali spór o miejscowy plan zagospodarowania terenu.

Lokalni radni walczą o zapisy gwarantujące, że na terenie gminy nie dojdzie do realizacji żadnego przedsięwzięcia negatywnie oddziałującego na środowisko. Tymczasem wykorzystywane do niedawna wysypisko przy forcie Radiowo (część stołecznej dzielnicy Bielany) nie jest już użytkowane. A nowych brakuje. Dlatego warszawskie odpady wywozi się na inne wysypiska - oddalone od stolicy nawet o 200 km. To oczywiście odbija się negatywnie na kosztach funkcjonowania stołecznego MPO.

- Zwracałem uwagę wiceprezydentom Warszawy Jackowi Wojciechowiczowi i Andrzejowi Jakubiakowi na problem braku nowoczesnej spalarni. No, ale jeśli prezydent Jakubiak stwierdził, że on nigdy nie był samorządowcem i dopiero się uczy, to trudno oczekiwać od niego energicznych działań. A stolica produkuje ok. 800 tys. ton śmieci rocznie i za chwilę będzie tu drugi Neapol - podkreśla przewodniczący organizacji "S" w MPO Wojciech Mioduszewski.

To południowe włoskie miasto do niedawna przeżywało gehennę. Tony nieuprzątniętych nieczystości walały się po ulicach do momentu, aż problemem postanowił się zająć premier Silvio Berlusconi. Plany budowy wysypiska śmieci budziły ostre protesty mieszkańców niewielkiej miejscowości Savignano Irpino. Ostatecznie przekonał ich argument finansowy - w zamian za zgodę mają otrzymać od państwa kilka milionów euro.

Agnieszka Kłąb z biura prasowego stołecznego ratusza zapewnia, że trwają prace nad rozbudową i modernizacją instalacji do termicznego unieszkodliwiania odpadów.

- Projekt został umieszczony na liście opublikowanej przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i ma zostać dofinansowany z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013 - podaje. - 30 września tego roku miasto podpisało z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska umowę dotyczącą przygotowania projektu indywidualnego dla Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych w Warszawie.

Dzięki ZUSOK możliwe ma być odzyskiwanie i unieszkodliwianie ok. 40 proc. stołecznych odpadów komunalnych, a także dostarczenie energii elektrycznej do ponad 40 tys. mieszkań. Ale do tego droga jeszcze daleka.

Dowiedz się więcej na temat: Warszawa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy