Reklama

Reklama

Rock to miecz Goliata

Współczesna muzyka rockowa w swoich niektórych przejawach nosi według mnie cechy muzyki sakralnej. Najlepszym przykładem jest tu twórczość zespołu Dead Can Dance. Przy czym uważam, że muzyka rockowa raczej nie nadaje się do liturgii, jednak doskonale może pełnić funkcję ewangelizacyjną. Niektóre psalmy są wprost stworzone do tego, aby je wykonywać w tej stylistyce. Doświadczamy tego śpiewając je na koncertach zespołu 2Tm2,3. Widzimy, że publiczność jest tym naprawdę poruszona, wielu ludzi mówi nam po koncercie, że autentycznie się wtedy modli, tak jak nigdy wcześniej tego nie robili. Jest to modlitwa wspólna. Nigdy wcześniej na koncertach rockowych takich sytuacji nie było. Jeszcze lepszym przykładem jest twórczość zespołu Arka Noego, gdzie naprawdę proste i nieskomplikowane piosenki odnoszą o wiele większy skutek niż współczesne "reanimacje" chorału gregoriańskiego.

Reklama

Darek Malejonek, wokalista zespołów Maleo Reggae Rockers, 2Tm2,3:

"Jest w Starym Testamencie taki fragment, kiedy król Dawid idzie na wojnę z Filistynami, ale nie ma miecza. Prosi więc kapłana o miecz, a ten mówi, że może mu tylko dać miecz Goliata, którego kiedyś zabił Dawid. A przecież Goliat jest znakiem diabła, jego miecz służył do zabijania Ludu Bożego. Jednak Dawid wziął ten miecz i powiedział: Jest to najlepszy miecz. Ja zobaczyłem, że muzyka rockowa jest takim mieczem Goliata, który Bóg dał w moje ręce. Dzięki muzyce rockowej możemy teraz ewangelizować młodych ludzi i wyrywać ich ze szponów ciemności, bo muzyka rockowa ma dziś wielki wpływ na ludzi. Do pewnego czasu była zawładnięta przez diabła. Kiedyś słyszałem wypowiedź pewnego teologa, który stwierdził, że jedną z najgorszych rzeczy, którą zrobił diabeł, jest to, że przywłaszczył sobie muzykę, która od początku należała do Boga. Przecież muzyka zawsze występowała w liturgii, aniołowie w niebie wielbią Boga śpiewem. Cała muzyka ludów pierwotnych jest muzyką sakralną.

W Ewangeliach czytamy, że gdy Pan Bóg odezwał się: "Oto mój Syn Umiłowany", to ludzie myśleli, że huknął grom z nieba. Skoro Bóg może posługiwać się gromem, to dlaczego nie głośną muzyką rockową?

Wierzę w to, że wielu młodych ludzi nawróci się właśnie dzięki muzyce rockowej."

Anna Nowak

Dowiedz się więcej na temat: muzyka rockowa | Bóg | twórczość | rock | miecz | muzyka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje