Reklama

Reklama

Zieliński w "DGP": Polska krajem neofaszyzmu? To skrajna głupota

Fałszywe przedstawianie Polski jako kraju neofaszyzmu czy nazizmu jest skrajną głupotą, nieodpowiedzialnością i wyrządza jej wielką szkodę - mówi w wywiadzie dla poniedziałkowego "Dziennika Gazety Prawnej" wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński.

"Wszyscy - i Polska Fundacja Narodowa, i media, i my jako obywatele - powinniśmy reagować zdecydowanie i adekwatnie do sytuacji" - dodał.   

Pytany, czy 21 kwietnia dojdzie do zjazdu neonazistów na Dolnym Śląsku, wiceszef MSWiA podkreślił, że "wszyscy muszą postępować zgodnie z prawem i w jego granicach". 

"Odnosi się to do każdego obywatela, ale w szczególności do działań służb państwowych, których obowiązkiem jest zapewnienie bezpieczeństwa. Nie można wymagać od nich więcej, niż pozwalają na to przepisy prawa" - dodał.    

Reklama

Zieliński przypomniał, że powołany przez premiera na wniosek szefa MSWiA zespół ds. zwalczania faszyzmu i innych ustrojów totalitarnych "ma przygotować rekomendacje zmian ustawowych, które pozwolą na skuteczniejsze zapobieganie takim zjawiskom, a gdy dojdzie do złamania prawa - skuteczne karanie oprawców".   

Dopytywany, czy rząd zablokuje zjazd, wiceminister odparł, że "w granicach obowiązującego prawa służby uczynią wszystko, co możliwe, aby nie dochodziło do takich manifestacji". "Nie jest to rolą rządu, ale właściwych służb państwowych. Zadaniem policji, a także prokuratury, jest reagowanie na wszelkie przejawy łamania prawa" - dodał.   

"Wszyscy, i Polska Fundacja Narodowa, i media, i my jako obywatele - powinniśmy reagować zdecydowanie i adekwatnie do sytuacji. Fałszywe przedstawianie Polski jako kraju neofaszyzmu czy nazizmu jest skrajną głupotą, nieodpowiedzialnością i wyrządza jej wielką szkodę" - podkreślił wiceminister. 

Więcej w "Dzienniku Gazecie Prawnej"

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama