Reklama

Reklama

Zbigniew Ziobro dla "W Sieci": Środowisko sędziowskie zmarnowało szansę

"Środowisko sędziowskie miało ćwierć wieku na oczyszczenie się, wypracowanie standardów. I nic nie zrobiło, zmarnowało swoją szansę" – podkreśla w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi na łamach tygodnika "W sieci" Zbigniew Ziobro.

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny w obszernym wywiadzie wypowiedział się m.in. na temat zmian w Krajowej Radzie Sądownictwa.

"Środowisko sędziowskie miało ćwierć wieku na oczyszczenie się, wypracowanie standardów. I nic nie zrobiło, zmarnowało swoją szansę. I dziś demokratycznie wybrani politycy muszą to zmienić. Naprawa wymiaru sprawiedliwości to jedna z najważniejszych spraw, jakie powierzyli nam wyborcy" - powiedział Zbigniew Ziobro.

"Establishment ustawia wyroki"

W ocenie szefa resortu sprawiedliwości proponowana reforma KRS może przynieść realną poprawę stanu polskiego sądownictwa.

Reklama

"To nie jedyny element zmiany, ale jej rdzeń. Od tego zależy powodzenie kolejnych etapów. Dlatego właśnie atak w tej sprawie ze strony części środowisk sędziowskich i zagranicznych, które widzą zagrożenie dla swoich interesów, jest tak wściekły" - dodał Zbigniew Ziobro.

Rozmówca braci Karnowskich wyliczył zmiany, jakie zakłada proponowana reforma.

"Prawdą jest, że po reformie prezesa sądu będzie powoływał minister sprawiedliwości. Ale jednocześnie, o czym mało się mówi, odbieram prezesom możliwość wpływania na skład sędziowski w rozprawach. Będzie jawne komputerowe losowanie, żadnych machlojek, żadnych układów w doborze sędziów do każdej sprawy. Dzisiaj wystarczy kilku zaufanych sędziów w każdym sądzie, by ustawić wyrok w każdej ważnej dla establishmentu sprawie" - wyjaśnił prokurator generalny.

"Przełom wymaga zmian w KRS"

Proponowane zmiany zakładają także przekazanie większości w Krajowej Radzie Sądownictwa parlamentowi. Pomysł ten budzi sporo kontrowersji. Dlaczego rząd zamierza go zrealizować? Zbigniew Ziobro tłumaczy, że bez woli KRS poważne zmiany w sądownictwie nie będą możliwe.

"Będziemy mogli napisać 100 ustaw, zmienić dowolne kodeksy, a oni zrobią, co zechcą, dopuszczą do zawodu wyłącznie sobie podobnych, zniweczą każdą reformę. Nie kryję, że planujemy bardzo poważne zmiany, jeśli chodzi o kształt Sądu Najwyższego. Chcemy m.in. wprowadzić Izbę Dyscyplinarną SN, której zadaniem będzie przywrócenie standardów etycznych w środowisku sędziowskim".

"Nie da się dokonać realnego przełomu bez zmian w KRS" - skwitował Zbigniew Ziobro.

 Cała rozmowa w najnowszym wydaniu tygodnika "wSieci".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje