Reklama

Reklama

"Wprost": Adam Bodnar wśród kandydatów PO na prezydenta

Grzegorz Schetyna będzie robił wszystko, by jako kandydata na prezydenta wystawić Rafała Trzaskowskiego. Jeśli jednak ten się nie zgodzi, w grze pozostają Bartosz Arłukowicz, Aleksandra Dulkiewicz i - określany mianem "czarnego konia" - Adam Bodnar, obecny Rzecznik Praw Obywatelskich - donosi dzisiejszy "Wprost", powołując się na źródła w partii. Biuro RPO zdementowało te doniesienia.

Według informacji tygodnika, Schetyna usilnie namawia na start Rafała Trzaskowskiego, prezydenta Warszawy. Ten jednak ma nie być zachwycony wizją startu w wyborach prezydenckich. Ale lider PO - jak czytamy w tygodniku - "uparł się", bo sondaże, którymi dysponuje, pokazują, że włodarz Warszawy ma największe poparcie wśród potencjalnych kandydatów.

Reklama

Najlepszy wynik Trzaskowskiego pokazuje także badanie, jakie dla "Wprost" przeprowadzono na panelu Ariadna na grupie 1056 osób powyżej 18. roku życia. Respondentów zapytano m.in., kto byłby najlepszym kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta, gdyby Tusk nie brał udziału w wyborach prezydenckich.

"Największe poparcie ma Rafał Trzaskowski (16,2 proc.). Obecny prezydent Warszawy wyraźnie dystansuje innych potencjalnych kandydatów wymienianych w medialnych spekulacjach. I tak za Trzaskowskim plasuje się Aleksandra Dulkiewicz (6,1 proc.), Bartosz Arłukowicz (5,8 proc.) oraz prezydent Łodzi Hanna Zdanowska (5,4 proc.)" - wynika z sondażu.

Bodnar "czarnym koniem" opozycji?

Według ustaleń "Wprost", "czarnym koniem wewnątrzpartyjnych przymiarek do wyborów prezydenckich może się okazać Adam Bodnar", pełniący obecnie funkcję RPO.

"Taka koncepcja pojawiła się w Platformie jakiś czas temu. W przeciwieństwie do poprzednich kandydatów, nie byłby jednak kandydatem partyjnym, a całej opozycji (z tego powodu nie uwzględniliśmy go w sondażu Ariadna, podobnie jak wymienianego już oficjalnie kandydata Lewicy - Roberta Biedronia)" - pisze "Wprost".

Z kolei w wywiadzie opublikowanym w tym samym wydaniu tygodnika, była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz mówi, że Rafał Trzaskowski nie powinien zostawiać stolicy. "Nie jestem za tym, żeby Trzaskowski już teraz startował na prezydenta Polski, ale powinien to być ktoś podobny do niego" - stwierdziła. 

Biuro RPO dementuje

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich zdementowało w poniedziałek doniesienia tygodnika "Wprost".

"Kadencja RPO kończy się we wrześniu 2020 r. Adam Bodnar nie zamierza kandydować w żadnych wyborach" - powiedział Łukasz Starzewski z Biura RPO.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje