Reklama

Reklama

Wielkie zmiany w rządzie? Morawiecki urządza gabinet

We wtorek rano Mateusz Morawiecki ma wygłosić w Sejmie exposé, a już dziś przedstawi prezydentowi Andrzejowi Dudzie ministrów swojego gabinetu. Według informacji "Rzeczpospolitej", zmiany będą niewielkie. "Dziennik Gazeta Prawna" donosi z kolei, że "​polityczny singiel w PiS może wprowadzić do rządu bliskich współpracowników".

W poniedziałkowych wydaniach dzienniki spekulują, jak będzie wyglądać rząd Mateusza Morawieckiego.

"Rzeczpospolita" informuje, że skład Rady Ministrów będzie "niemal taki sam, jak ten, który działał do tej pory". Pojawi się w nim dodatkowo Beata Szydło w roli wicepremiera. Z informacji dziennika wynika również, że nowym ministrem rozwoju zostanie Jerzy Kwieciński, a Mateusz Morawiecki zachowa nadzór nad resortem finansów.

Poważne zmiany po Nowym Roku

"Poważna strukturalna i personalna rekonstrukcja Rady Ministrów odbędzie się po Nowym Roku. Teraz PiS ograniczy się do kosmetyki" - pisze Michał Kolanko na łamach "Rzeczpospolitej". 

Reklama

Kluczowi ministrowie mają zmienić się w styczniu. Z nieoficjalnych doniesień "Rz" wynika, że nastąpi wówczas zmiana na stanowisku szefa MSZ. Witolda Waszczykowskiego prawdopodobnie zastąpi dotychczasowy szef gabinetu prezydenta - Krzysztof Szczerski. 

"Rzeczpospolita" podkreśla też, że nie jest pewne, czy posadę utrzyma szef MON Antoni Macierewicz.

Morawiecki wprowadzi do rządu bliskich współpracowników?

"Dziennik Gazeta Prawna" donosi z kolei, że "polityczny singiel w PiS może wprowadzić do rządu bliskich współpracowników", ponieważ "ma już zaufanych ludzi w spółkach i resortach gospodarczych". Wśród nich gazeta wymienia m.in.: prezesa PKO BP Zbigniewa Jagiełło, prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju Pawła Borysa i podsekretarzy stanu w Ministerstwie Finansów - Teresę Czerwińską i Pawła Gruzę. 

Jak piszą na łamach "DGP" Bartłomiej Godusławski i Grzegorz Osiecki, nowy premier szykuje sobie zaplecze w kancelarii, dlatego bardzo prawdopodobna jest szybka dymisja Elżbiety Witek - szefowej gabinetu Beaty Szydło. Możliwe jest również odejście szefowej Kancelarii Premiera - Beaty Kempy. 

Według informacji "DGP", Morawiecki rozważa również, czy stanowisko ministra rozwoju powierzyć Jerzemu Kwiecińskiemu czy Jadwidze Emilewicz - dotychczasowym wiceministrom w resorcie.

Więcej w "Rzeczpospolitej" i "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy