Reklama

Reklama

Waszczykowski dla "Rz": Zmieniamy ustrój państwa

Polacy, dając nam władzę, chcieli zmian. Dlatego zmieniamy ustrój państwa - podkreśla w wywiadzie dla wtorkowej "Rzeczpospolitej" Witold Waszczykowski.

Szef MSZ pytany o Komisję Europejską, która niepokoi się sytuacją w Polsce w związku ze zmianami w sądownictwie, odpowiada, że "to przeciwnicy rządu tworzą złą atmosferę".

- My realizujemy interes państwa. Polacy, dając nam władzę, chcieli zmian. Dlatego zmieniamy ustrój państwa, walczymy z patologiami w sądownictwie - mówi Waszczykowski w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem. Jak dodaje, "nawet na dyżurach poselskich ludzie żalą się, że ich sprawy toczą się od lat". 

"Wałęsa jest osobą coraz bardziej kontrowersyjną"

Waszczykowski odniósł się również do politycznej aktywności Lecha Wałęsy.

- Nie porównywałbym Wałęsy do coca-coli, bo colę lubię. Wałęsa jest osobą coraz bardziej kontrowersyjną. Wdarł się w ostrą kampanię polityczną i ponosi tego konsekwencje - ocenia szef MSZ. 

- Wolałbym, żeby reprezentował Polskę na świecie w sposób bardziej umiarkowany i zrównoważony. Niech pomaga w realizacji polskich interesów narodowych, a nie angażuje się w wewnętrzny spór polityczny - apeluje Waszczykowski.

Reklama

"Interes musi się opłacać Polsce"

Mówiąc o biznesach, które udało się załatwić Polsce z USA podczas wizyty Trumpa, szef MSZ ocenia, że była to wizyta, która dała polityczne dyrektywy do działania w dwóch sferach: współpracy wojskowej, ewentualnego zakupu sprzętu amerykańskiego oraz możliwości zakupu gazu skroplonego z USA. Eksperci w obu dziedzinach - jak czytamy - zaczną wkrótce rozmawiać o komercyjnych zasadach przeprowadzenia tych transakcji.

Pytany, czy opłaca się nam kupować gaz ze Stanów Zjednoczonych minister podkreślił, że to się okaże po tym, jak będzie wyglądała komercyjna oferta. Zapowiedział, że będziemy "twardymi negocjatorami", a "interes musi się opłacać Polsce". 

Zniesienie amerykańskich wiz dla Polaków?

Waszczykowski dodał też, że poruszył temat zniesienia wiz dla Polaków wyjeżdżających do Stanów Zjednoczonych. 

- Poruszyłem ten temat z Jaredem Kushnerem, doradcą prezydenta Trumpa. Przypomniałem o zobowiązaniu Donalda Trumpa z czasów kampanii prezydenckiej i obietnicy podczas spotkania z Polonią amerykańską. Kushner powiedział, że przypomni to zobowiązanie prezydentowi Trumpowi - mówi szef MSZ.

"Trump obiecał, że przyjrzy się sprawie katastrofy smoleńskiej"

Waszczykowski zaznaczył też, że podczas wizyty Trumpa w Polsce rozmawiano także o kwestii Smoleńska. 

- Ta sprawa była podniesiona przez ministra obrony podczas rozmów plenarnych. Prezydent Trump obiecał, że przyjrzy się sprawie katastrofy smoleńskiej.

Zapytany o to, czy amerykańska administracja pomoże Polsce w odzyskaniu czarnych skrzynek i wraku oraz czy przekaże zdjęcia satelitarne z 10 kwietnia 2010 r., szef MSZ odpowiada: "Liczymy na to. Wyraziłem już takie oczekiwanie w poprzednich latach".

Reklama

Reklama

Reklama